VIDEO Skromná šampiónka Bartyová ako ju nepoznáte: Z jej životného príbehu vám naskočí husia koža!

Ashleigh Bartyová s víťaznou trofejou
Ashleigh Bartyová s víťaznou trofejou

PARÍŽ - Austrálske médiá velebia pozoruhodnú cestu Ashleigh Bartyovej na trón pre kráľovnú parížskej antuky. Komentátori však nevyzdvihujú len tenisové umenie dvadsaťtriročnej hráčky, ktorá pri finálovej premiére na grandslamovom turnaji porazila suverénnym spôsobom ďalšiu debutantku Markétu Vondroušovú, no obdivujú aj jej osobnosť a prístup k životu.

Médiá oslavujú Bartyovú ako "neobyčajne normálnu Austrálčanku" a konečne osobnosť, "na ktorú môže byť Austrália hrdá". Oceňujú, že zostáva stále pokorná, nepotrpí si na žiadne veľké gestá, hviezdne maniere a bombastické vyhlásenia. "Ash Bartyová stelesňuje to, čo by sme si všetci radi o sebe mysleli. Jej tvár, tak otvorená a jednoduchá. Jej správanie, tak skromné. Nepotrebuje sa parádiť a maľovať, aby urobila dojem. Dokonca nosí aj tú prekliatu baseballovú čiapku! " tvrdí komentátor denníka The Sydney Morning Herald.

List si v komentári neodpustil rýpnutie do austrálskych tenistov a pri porovnaní skončili zle Nick Kyrgios i Bernard Tomic. "Keď oni práve zanevrú na tenis, ukážu mu prostredník. Keď to postretlo ju, išla a hrala kriket - a dobre. Tomic stále hovorí, že raz vyhrá grandslam. Bartyová nehovorila nič. Jednoducho ho vyhrala," napísal.

Najlepšie rozhodnutie 

Pripomienka odchodu ku kriketu dodáva príbehu ďalší rozmer. Bartyová, ktorá v 15 rokoch ovládla wimbledonskú juniorku, sa rozhodla od tenisového tlaku uniknúť na konci sezóny 2014. Svoju kriketovú poloprofesionálnu skúsenosť považuje za zásadný krok k záchrane tenisovej kariéry.

"Odchod bolo to najlepšie rozhodnutie, aké som mohla urobiť, a ešte lepšie rozhodnutie bolo vrátiť sa," vyhlásila Bartyová. Na tenis sa znovu naplno koncentruje až od jari 2016, na kurty sa vracala ako 623. hráčka svetového rebríčka. Po troch rokoch sa teraz vyšplhá na miesto svetovej dvojky a tenisový trón má na dohľad.

To ju v očiach Austrálčanov stavia do úlohy veľkého vzoru. Sama za svoj idol považuje Evonne Goolagongovú Cawleyovú, s ktorou ju vedľa rovnakého pôvodu teraz spája aj parížsky triumf. V spojení s víťazkou Roland Garros z roku 1971 je Bartyová od juniorských rokov, Šesťdesiatsedemročná krajanka pre ňu bola vždy mentorkou a podporila ju aj v rozhodnutí opustiť tenis.

Ak sa Bartyová v budúcnosti znova rozhodne oddýchnuť si od tenisových kurtov, ponúka sa jej možnosť otvoriť si kaviareň. Ako austrálske médiá pripomínajú, absolvovala kurz barmanky.


Tagy: Markéta Vondroušová Ashleigh Bartyová

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Christophe Ena; Video: YouTube/Roland Garros

DISKUSIA