Fenomenálny Nadal zostáva na parížskom tróne: Antukový kráľ po prehratom sete prevalcoval Thiema

Rafael Nadal s víťaznou trofejouRafael Nadal s víťaznou trofejou Zdroj: SITA/AP - Christophe Ena

PARÍŽ - Španielsky tenista Rafael Nadal sa stal po dvanásty raz v kariére víťazom Roland Garros v Paríži. Vo finále dvojhry mužov na druhom grandslamovom turnaji sezóny Nadal nasadený ako druhý zdolal turnajovú štvorku Rakúšana Dominica Thiema 6:3, 5:7, 6:1, 6:1. Zápas trval presne tri hodiny a jednu minútu a Nadal ho zakončil suverénne premeneným druhým mečbalom pri svojom podaní. Víťaz zdvihol nad hlavu slávny Pohár mušketierov a prevezme si šek na 2,3 mil. eur. Zdolaného finalistu uteší suma 1,18 mil. eur.

"Ďakujem všetkým, ktorí sa pozerali. Predovšetkým chcem pogratulovať Dominicovi, ktorý hral výborne a verím, že niekedy v budúcnosti sa dočká aj on. Je to veľký bojovník a úžasný športovec. Že som dokázal jednu z najúžasnejších vecí v športovej histórii? Je to ako sen, čosi nepredstaviteľné. V roku 2005 mi to pripadalo prvýkrát také neskutočné, že som tomu ani nechcel veriť. A potom prišli všetky tie ďalšie roky... Ak by mi niekto po prvom triumfe povedal, že tu budem stáť 12-krát, určite by som tomu neveril," uviedol Rafael Nadal v prvom pofinálovom rozhovore na kurte.

Tridsaťtriročný Španiel opäť potvrdil, že je stále neohrozeným kráľom na parížskej antuke. Od svojho prvého celkového triumfu v roku 2005 prehral na obľúbenom povrchu v obľúbenom meste len dva zápasy (bilancia 93:2) a celkovo v kariére má v súbojoch na tri víťazné sety na antuke bilanciu 118:2. Nadal ako prvý hráč v histórii tenisu vyhral niektorý z grandslamových turnajov 12-krát. Dosiaľ sa o toto privilégium delil s Austrálčankou Margaret Courtovou, ktorá jedenásťkrát triumfovala na Australian Open.

Rafael Nadal získal v Galéria fotiek (27) Zdroj: SITA/AP - Michel Euler

Nedávny triumf 6:4, 6:4 zo semifinále turnaja v Barcelone napovedal, že Thiem nemusí byť proti Nadalovi bez šance. Ibaže priveľká únava po dvojdňovom päťsetovom maratóne proti Novakovi Djokovičovi v spojení s Nadalovoiu energiou a skúsenosťou boli nad sily 25-ročného Rakúšana. Od tretieho setu začal výraznejšie za súperom zaostávať a v závere mu zostala už len bojovnosť. Nadal získal 82. turnajová titul kariéry a osemnásty grandslamový. Opäť tak znížil náskok Rogera Federera v počte trofejí z turnajov "veľkej štvorky" na dva (18-20).

Bolo to už druhé spoločné parížske finále v podaní Nadala a Thiema. Pred rokom Rakúšan nezvládol tlak prvého súboja o grandslamový titul v kariére a podľahol veľkému favoritovi 4:6, 3:6, 2:6. Celkovo to má v bilancii proti Nadalovi po dnešku 4:9 a na antuke 4:8.

"Je to pre mňa veľmi ťažké hovoriť krátko po finále. Ďakujem všetkým, ktorí mi pomáhali. Milujem ľudí v Paríži, tá ich podpora bola obrovská. Rafa, odviedol si zasa raz výbornú prácu. Ja si vážim už len šancu, že proti tebe môžem hrať. Samozrejme, niekedy v budúcnosti sa chcem lúčiť s týmto turnajom aj ako víťaz. Vynasnažím sa, aby mi to vyšlo," povedal v prvom komentári Dominic Thiem.

Na pomalej antuke parížskeho centrálneho kurtu nebolo podanie na začiatku zápasu výhodou. Ako prvý ho v piatom geme stratil Nadal, ale vzápätí predviedol rebrejk na 3:3. Od tej chvíle začal favorit chytať lepší rytmus proti energiou nabitému Rakúšanovi, ktorý v úvode takmer vôbec nekazil. Nadal už v prvom sete neodovzdal ani gem a zvládol ho 6:3. V druhom sete obaja hráči výrazne zlepšili podanie a výsledkom boli relatívne hladké gemy na servise. Za stavu 6:5 Thiem dostal renomovanejšieho súpera pod tlak a využil hneď prvý z dvoch brejkbalov, ktoré sa mu naskytli - 5:7. Thiema tento fakt nepovzbudil k ešte lepšiemu výkonu. V úvode tretieho setu nezvládol svoje podanie, potom ani druhé a Nadal šiel do double brejku na 4:0. Španiel bol ´laufe´ a set získal za 23 minút 6:1. Z posledných 30 bodov v tomto dejstve uhral Nadal na svoju stranu až 23.

Vo štvrtom sete sa zdalo, že Thiem predčasne kapituloval. Za stavu 0:3 však predsa len pozbieral sily na podaní a po troch odvrátených brejkbaloch znížil na 1:3. Blížiaci sa koniec však už neodvrátil. Nadal neohrozene dokráčal pri svojom podaní k dvom mečbalom a premenil ten druhý po chybe súpera.

Rafael Nadal (Šp.-2) - Dominic Thiem (Rak.-4) 6:3, 5:7, 6:1, 6:1

Viac o téme: Rafael Nadal Roland Garros Dominic Thiem