VIDEO Warriors porazili Toronto a predĺžili si sezónu: Tento tím už dokázal zareagovať na prehry

Stephen Curry v akciiStephen Curry v akcii Zdroj: TASR/Chris Young/The Canadian Press via AP

TORONTO - Basketbalisti Golden State Warriors zvíťazili o bod v Toronte 106:105 a znížili stav finálovej série NBA na 2:3 na zápasy. Minútu pred koncom premenil rozhodujúci trojkový pokus Klay Thompson. Následne ešte stredný rozohrávač Raptors Kyle Lowry strelou za dva body znížil a v poslednej sekunde mal na ruke víťazný pokus, no nedal trojku z rohu.

V drese obhajcu titulu sa premiérovo v sérii predstavil najužitočnejší hráč uplynulých dvoch finále Kevin Durant, ktorý mesiac absentoval so zraneným lýtkovým svalom. Spoluhráčov adekvátne nabudil a Golden State od začiatku diktovali tempo. Lenže v 16. min sa opäť zranil a jeho účasť vo finále je už málo pravdepodobná, keďže prvé správy informujú o natrhnutej achilovke. V zápase stihol odohrať 12 minút, počas ktorých nastrieľal 11 bodov. Dejisko stretnutia Scotiabank Arenu však opúšťal podopieraný barlami. Duel nedohral v drese hostí ani Kevon Looney, ktorý si taktiež zhoršil svoje zranenie ramena.

Ani táto nepriazeň osudu Kalifornčanov nezlomila. Takmer celý duel viedli, až päť minút pred koncom prevážil misky váh na stranu Toronta ich dlhodobý líder Kawhi Leonard. Za stavu 103:97 sa schyľovalo k historickému triumfu. Lenže potom sa Raptors akoby zľakli premiérového titulu pre Kanadu a umožnili súperovi trojkovú šnúru 9:0. Rozhodujúcim faktorom zápasu bola práve úspešnosť streľby trojok. Warriors ich trafili 20, kým domáci iba osem.

"Nevzal som si v závere oddychový čas, nechal som zverencov hrať. Kawhiho zdvojili, lopta skončila u Kyla a vyzeralo to ako dobrá strela, no nemal pri nej dosť pokoja," vysvetlil príčiny neúspechu tréner Toronta Nick Nurse. "Tento tím už dokázal zareagovať na prehry, musíme mať vieru v našich hráčov," doplnil. "Sú to prapodivné pocity, ktoré teraz prežívame. Na jednej strane sme ukázali úžasné srdce, na druhej sme zdrvení kvôli Kevinovi. Ohromujúce víťazstvo a príšerná strata v rovnakej chvíli," povedal po zápase na tlačovej konferencii tréner Warriors Steve Kerr. Šiesty duel finále NBA je na programe v noci zo štvrtka na piatok stredoeurópskeho času.

Sumár NBA - pondelok:

Finále - 5. zápas (hrá sa na 4 víťazstvá):

Toronto Raptors - Golden State Warriors 105:106 (28:34, 28:28, 22:22, 27:22) - stav série: 3:2

Zostavy a body:

Toronto: K. Leonard 26 (12 doskokov), Lowry 18, M. Gasol 17, Siakam 12, Danny Green 4 (Ibaka 15, VanVleet 11, N. Powell 2, McCaw 0)

Golden State: Stephen Curry 31 (5 trojok), K. Thompson 26 (7 trojok), Durant 11, Draymond Green 10 (10 doskokov), Iguodala 5 (Cousins 14, Looney 4, Cook 3, Bell 2, Livingston, Bogut a McKinnie po 0)

TH: 21/27 - 10/14, fauly: 19-22, trojky: 8-20, 20 144 divákov

Zostávajúci program zápasov finále NBA:

šiesty zápas - štvrtok 13. júna: Golden State Warriors - Toronto Raptors (už v piatok o 3.00 h SELČ)

prípadný siedmy zápas - nedeľa 16. júna: Toronto Raptors - Golden State Warriors (už v pondelok o 2.00 h SELČ)

Viac o téme: NBA Golden State Warriors Stephen Curry