Bývalý slovenský reprezentant zaspomínal na zápas s Azerbajdžanom: Mal som úplne zmrznuté nohy

Na snímke tréner Karol Praženica
Na snímke tréner Karol Praženica

BRATISLAVA - Slovenskí futbaloví reprezentanti sa v utorňajšom zápase E-skupiny kvalifikácie o postup na ME 2020 predstavia v azerbajdžanskom Baku. Práve proti súperovi od Kaspického mora zaznamenal národný tím spod Tatier historicky premiérové súťažné víťazstvo v ére samostatnosti. Bolo v kvalifikácii ME 1996, keď vtedajšie mužstvo trénera Jozefa Vengloša v niekdajšej "mekke" reprezentačného tímu, košickom Všešportovom areáli, triumfovalo nad Azerbajdžanom 4:1. Pamätníkom tohto stretnutia je aj Karol Praženica, v tejto sezóne 2018/2019 kouč fortunaligového FC ViOn Zlaté Moravce-Vráble.

"Nastúpil som vtedy v druhom polčase a ak si dobre pamätám, 'vyrobil' som jedenástku. Bol to môj druhý zápas v reprezentačnom mužstve, už si nespomínam, koho som striedal (Ľubomíra Moravčíka, pozn.), ale vyhrali sme a boli sme vtedy veľmi radi," povedal Praženica.

Dodnes si spomína aj na podmienky zápasu s Azerbajdžanom. "Pamätám si, že bolo veľmi sychravé počasie a veľká zima. Mal som úplne zmrznuté nohy. Keď som sa po reprezentačnom zraze vrátil do Splitu, kde som vtedy hrával za Hajduk, bolo to omnoho príjemnejšie," doplnil 48-ročný Praženica, ktorý v národnom mužstve nastupoval na ľavej strane obrany.

"Bohužiaľ, tá kvalifikácia sa pre nás skončila prehrou v Poľsku (0:5, pozn.)," pripomenul Praženica neskorší výprask v Zabrze, pred ktorým Venglošovi zverenci vysoko podľahli aj vo francúzskom Nantes (0:4).

Uvedený zápas s Azerbajdžanom sa konal 29. marca 1995. Niekoľko dní predtým Praženica debutoval v najcennejšom drese v prípravnom dueli s Ruskom (2:1), v ktorom strelil oba góly Slovákov Peter Dubovský. "Úvod v národnom mužstve som mal vydarený, keďže sme dosiahli dve víťazstvá. Proti Rusku som pravdepodobne presvedčil trénera a povolal ma aj na Azerbajdžan," podotkol.

Praženica prezradil, že v Azerbajdžane už v minulosti bol - ešte ako mládežnícky reprezentant Československa. "Každoročne vo februári sa v južnejších oblastiach Sovietskeho zväzu konal veľký turnaj socialistických krajín. Raz sme boli v azerbajdžanskom Baku, druhýkrát sme potom cestovali do Taškentu v Uzbekistane. V zimných mesiacoch, keď sme tam hrali, bolo príjemných 18-19 stupňov Celzia. Teraz v júni je Azerbajdžane určite omnoho teplejšie," zakončil Karol Praženica.


Tagy: Jozef Vengloš Slovensko Karol Praženica

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA