Z Japoncov si treba brať príklad: Po medailách ďalšie využitie recyklovaných materiálov na OH 2020

Logo Letných olympijských hier OH 2020
Logo Letných olympijských hier OH 2020

TOKIO - Organizátori budúcoročných olympijských hier v japonskom Tokiu už skôr prezentovali, že jednotlivé medaily vyrobia z recyklovaného kovu. Teraz sa rozhodli urobiť ďalší krok vpred a pódiá pre víťazov postavia z recyklovaných plastov a hliníka.

"Myslím si, že táto naša aktivita má veľký význam," zhodnotil výkonný riaditeľ OH 2020 Toširo Muto a doplnil, že pripravených bude dovedna približne sto pódií pre medailistov. Plasty na to budú v Japonsku zbierať vo viac ako 2000 obchodoch po celej krajine.

Japonci na účely výroby medailí urobili dve zbierky medzi obyvateľmi. Vyzvali ich, aby poskytli elektronické prístroje, ktoré už nepoužívajú. Išlo o smartfóny, digitálne kamery, či laptopy. Z prvej verejnej zbierky vzišlo 2700 kg bronzu, 1800 kg striebra a 16,5 kg zlata. Zbierku uzavreli v júni 2018 s tým, že výzvu potom zopakovali, aby doplnili zásoby kovov. Autorom myšlienky išlo o presadenie programu udržateľnosti zdrojov a tiež zapojenie širokej verejnosti do príprav najväčšieho športového sviatku.

"Pre hry v Tokiu sme vytvorili mnoho ďalších projektov udržateľnosti. Jedným z našich cieľov je, aby 99 percent položiek určených pre hry bolo opätovne použitých alebo recyklovaných," povedal hovorca organizačného výboru OH 2020 Masa Takaja.

Japonskí organizátori oznámili, z čoho budú medaily vyrobené, ale zatiaľ nespresnili, čo sa na nich bude nachádzať. Ich dizajn ešte nie je známy, organizátori podujatia by mali podobu medailí zverejniť neskôr v tomto 2019.

Japonské Tokio bude hostiť olympijské hry od 24. júla do 9. augusta 2020, medzi 25. augustom a 6. septembrom 2020 sa v rovnakom dejisku uskutočnia aj paralympijské hry.


Tagy: OH 2020

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA