Brazília prehrala v skupine po 24 rokoch: Marta vyrovnala Ronalda a útočí na Kloseho

MartaMarta Zdroj: SITA/AP Photo/Claude Paris

PARÍŽ - Brazílska futbalistka Marta sa nezmazateľne zapísala do histórie svetových šampionátov. Vo štvrtkovom zápase skórovala pri prehre Brazílie s Austráliou 2:3 a ako prvá hráčka sa strelecky presadila na piatich rôznych majstrovstvách sveta.

Zároveň v počte gólov na MS prekonala krajana Ronalda, ktorý na tomto fóre medzi mužmi zaznamenal pätnásť presných zásahov. Útočníčka tímu Orlando Pride ich má na konte šestnásť a len dva góly ju delia od vyrovnania mužského rekordu Miroslava Kloseho.

Tridsaťtriročná Marta prekonala austrálsku brankárku Lydiu Williamsovú v 27. min, pokutový kop premenila strelou k pravej žrdi. Brazílčanky sa neskôr dostali do vedenia 2:0, ale napokon nezískali ani bod. "Cítila by som sa oveľa lepšie, keby sme zvíťazili. Je to 'detail', ktorý sa zapíše do histórie ženského futbalu. Som poctená, ale na tomto turnaji chcem dosiahnuť viac," cituje Martu americký denník The New York Times.

Marta pre zranenie nenastúpila na úvodný zápas proti Jamajke a v dueli s Austráliou musela po prvom polčase striedať. Zatiaľ nie je známy rozsah jej zranenia, ktoré by mohlo ohroziť rozšírenie jej gólovej žatvy na svetových šampionátoch. Zaujímavosťou je, že Brazília prehrala v základnej skupine majstrovstiev sveta prvý zápas od roku 1995, keď podľahla Nemecku vysoko 1:6. Následne ťahala v prvej fáze turnaja sériu šestnástich zápasov bez prehry.

Marta debutovala na majstrovstvách sveta v roku 2003 a už vo veku 17 rokov vtedy strelila tri góly. Následne nevynechala ani jeden z ďalších štyroch svetových šampionátov, ale titulu sa zatiaľ nedočkala. Najbližšie k nemu bola v roku 2007, keď Brazílčanky prehrali vo finále s Nemkami 0:2. Doposiaľ odohrala Marta na MS osemnásť zápasov. To znamená, že gól dosiahla priemerne každých sto minút. Okrem toho v kariére šesťkrát získala cenu FIFA pre najlepšiu futbalistku roka.

Viac o téme: Brazília Marta