Gönci chápe problémy zdravotne znevýhodnených športovcov: Veľa vecí sa doteraz zanedbávalo

Jozef GönciJozef Gönci Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

BRATISLAVA - Už viac ako rok pracuje Slovenský paralympijský výbor (SPV) s platformou "Sme si rovní?", ktorej cieľom je upriamiť pozornosť širokej verejnosti na množstvo tém z každodenného života ľudí so zdravotným znevýhodnením. Stále intenzívnejšie sa darí rozvíjať túto problematiku a stále viac ľudí z rôznych sfér participuje v tejto platforme. Výnimkou nie je ani štátny tajomník pre šport Jozef Gönci.

"Veľa vecí sa v tomto smere doteraz zanedbávalo," povedal Gönci, v minulosti úspešný strelec s dvoma olympijskými medailami.

Problém však nevidí v nečinnosti štátu. "Podľa môjho názoru je dôvodom to, že hnutie nekomunikovalo medzi sebou," pokračoval. Štyridsaťpäťročný košický rodák bol súčasťou bratislavskej konferencie, na ktorej zástupcovia športu zdravotne znevýhodnených diskutovali o rôznych problémoch s predstaviteľmi štátu (Gönci) či športových zväzov (Martin Kohút za SZĽH, Anton Siekel za SOŠV). Témy na konferencii boli rôzne a netýkali sa len športovej sféry, ale rôznych problémov zdravotne znevýhodnených osôb.

"Všetci chcú riešiť veci tu a teraz. Ide však o témy, ktoré je potrebné pripraviť. Na konferencii som nemohol na veľa otázok zodpovedať práve preto, lebo sa nikdy neriešili a dnes nie sú prioritami. Je potrebné to vyložiť na stôl a nech si zástupcovia športu zdravotne znevýhodnených dajú dokopy priority podľa bodov. A pôjdeme podľa nich," prezradil Gönci. 

Jeho pracovnou agendou je šport a práve tejto téme venuje pozornosť. "Vyvstáva množstvo otázok, no nie všetky sú top témami. Chápem, kde je Achillova päta športu zdravotne znevýhodnených a je potrebné túto tému zaradiť do komunikácie a diskusie pri všetkých stoloch, ktoré sa na Slovensku týkajú športu," dodal.

Viac o téme: Jozef Gönci
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/Branislav Bíbel
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články