Míting v Šamoríne v znamení rekordov: Volko postúpil do finále stovky, nakoniec finišoval ôsmy

Na snímke slovenský reprezentant Ján Volko počas finále mužov v behu na 100 metrov na 54. ročníku atletického mítingu PTS v ŠamoríneNa snímke slovenský reprezentant Ján Volko počas finále mužov v behu na 100 metrov na 54. ročníku atletického mítingu PTS v Šamoríne

ŠAMORÍN - Americký trojskokan Christian Taylor ozdobil sobotný 54. ročník atletického mítingu P-T-S. Zvíťazil výkonom 17,33 metra, ktorým stanovil rekord šamorínskeho štadióna. S dvojnásobným olympijským víťazom a trojnásobným majstrom sveta si zmerali sily aj dvaja slovenskí reprezentanti, Tomáš Veszelka obsadil piate (16,24) a Ján Šuba ôsme miesto (15,04).

Dvadsaťosemročný Taylor potvrdil úlohu najväčšej osobnosti tohtoročnej štartovej listiny. Na rekord štadióna by mu stačil každý zo štyroch platných pokusov, najlepší predviedol v druhej sérii. "Skákalo sa mi jednoducho, chcel som divákom ponúknuť pekné predstavenie. Sedemnásť metrov je môj cieľ zakaždým, pomýšľal som aj na 17,50, lebo som bol naozaj vo švungu," povedal Taylor, ktorý okamžite po súťaži prisľúbil účasť na budúcom ročníku: "Prostredie je veľmi dôležité a tu je skvelé. Ak bude priaznivejší vietor, podám ešte lepší výkon."

Dokonca svetový výkon roka a rekord mítingu dosiahol v neolympijskej disciplíne 1000 m Ayanleh Souleiman z Džibutska časom 2:16,51 min. Halový svetový rekordér na tisícke prekonal najstaršie maximum mítingu (2:19,6), ktoré ešte od roku 1957 držal Stanislav Jungwirth: "Hovoril som, že to bude ľahké, tak sa aj stalo. Chcel som zrýchliť v závere, bežalo sa mi veľmi dobre. Takéto malé mítingy majú v porovnaní s Diamantovou ligou tú výhodu, že sa tu dajú zabehnúť lepšie časy. Pokiaľ príde pozvánka, rád sa vrátim aj o rok."

Daniela Ledecká skončila na 400 m prekážok šiesta, no časom 56,79 s sa postarala o slovenský rekord. Osobné maximum zlepšila o vyše sekundu: "Veľmi som sa tešila na tieto preteky. Fanúšikovia ma tlačili dopredu najmä v závere, kde je to dôležité, ďakujem všetkým. Som nesmierne šťastná."

Na snímke slovenská reprezentantka Galéria fotiek (5) Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Už istá účastníčka svetového šampionátu, ktorý sa na prelome septembra a októbra uskutoční v katarskej Dauhe, Gabriela Gajanová obsadila v behu na 800 m druhú priečku. Časom 2:01,88 min zaostala za zápisom (2:00,58), ktorým sa kvalifikovala na MS a stále ním vedie aj tohtoročné európske tabuľky: "Pocitovo sa mi teraz bežalo ťažšie, pretože to bolo vážne rýchlo rozbehnuté. Som rada za druhé miesto, ale nie som spokojná, pretože som sa pokúšala o prekonanie osobného rekordu. Nevyšlo mi to, dnes som sa necítila na takéto rýchle preteky. Nešli mi nohy, som rada, že som využila môj finiš a skončila som druhá."

 Zabezpečený štart na MS už má aj chodkyňa Mária Katerinka Czaková. Na P-T-S zvíťazila na 3000 m vo svetovom výkone roka, rekorde mítingu a osobnom i národnom maxime 12:30,32 min: "Chcela som ísť rýchlo. Avizovala som, že sa chcem na toto pripraviť. Desiatka ani päťka mi predtým nevyšli podľa predstáv, ale toto dopadlo nad očakávania."

Šprintér Ján Volko sa v Šamoríne predstavil ešte počas plnej tréningovej záťaže, keďže jeho príprava je po zdravotných problémoch posunutá o niekoľko týždňov. V prvom rozbehu na 100 m sa v porovnaní s úvodným tohtosezónnym vystúpením zlepšil o dve stotiny sekundy na 10,38, obsadil štvrtú pozíciu a na čas postúpil do finále. V ňom finišoval ôsmy za 10,43: "Dúfam, že som potešil divákov, nebolo to úplne ideálne, ale všetci vedia, že som do toho išiel z plnej prípravy bez akéhokoľvek ladenia. Som spokojný s časom v rozbehu, nesťažujem sa, finále som si pokazil sám. Mohlo to byť o dosť lepšie, ale nie s takým štartom."

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 5
Viac o téme: PTS Šamorín Ján Volko Daniela Ledecká
  • Autor: © Zoznam
  • Zdroj: SITA, športky

Súvisiace články