Futbalový svet sa otriasa v základoch: Zoberie Kataru šampionát Anglicko? Bookmakeri reagujú

Michel Platini
Michel Platini

PARÍŽ - Francúzska polícia v utorok predpoludním zatkla bývalého prezidenta Európskej futbalovej únie (UEFA) Michela Platiniho ako súčasť vyšetrovania korupcie pri udeľovaní práva organizovať majstrovstvá sveta v Rusku 2018 a v Katare 2022.

Platini v hlasovaní aj verejne podporil Katar v jeho kandidatúre na organizovanie MS 2022. O dejisku šampionátu sa rozhodovalo hlasovaním výkonného výboru FIFA v decembri 2010. Katar v súboji prekvapujúco zdolal USA, Austráliu, Japonsko aj Kórejskú republiku. Keďže turnaj napokon pridelili výrazne nefutbalovej krajine v Perzskom zálive, začali sa šíriť dohady a "zaručené" mediálne správy o možnej korupcii.

Britský The Sunday Times sa odvolával na stovky e-mailov, účtov a ďalších dokumentov, ktoré poskytol človek z prostredia FIFA a ktoré mali dokázať, že bývalý katarský viceprezident strešnej futbalovej organizácie Mohammed bin Hammam za podporu kandidatúry rozdal 5 miliónov dolárov. Bin Hammam bol 16 rokov členom exekutívy FIFA a jeho účinkovanie na futbalovej scéne sa skončilo po odhalení korupcie v rámci kampane pred voľbami prezidenta FIFA.

Anglické médiá do kauzy zatiahli aj vtedajšieho šéfa UEFA Platiniho. Obvinili ho, že sa pred hlasovaním tajne stretol s Bin Hammamom. Líder UEFA sa bránil, že išlo iba o raňajky s kolegom. "Niekto sa ma usiloval očierniť pred prípadnou kandidatúrou vo voľbách prezidenta FIFA," povedal vtedy Michel Platini.

V Anglicku sa po jeho zatknutí ale už dokonca otvorene špekuluje nad tým, že by boli MS Kataru odobraté a pridelené kolíske futbalu. Informáciu priniesli viaceré britské médiá. V prospech Albiónu hovorí výborná pripravenosť štadiónov a zároveň infraštruktúry. Čiže aj keby sa to dozvedeli teraz, organizáciu turnaja by bez problémov zvládli. 

Bookmakeri na Ostrovoch vypísali aj kurzové stávky, že Katar o šampionát príde a bude ho hostiť Anglicko, konkrétne v pomere 6:1. V najvyšších futbalových štruktúrach tak zdá sa bude veľmi horúce leto, a to nielen kvôli počasiu.


Tagy: Michel Platini

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP

DISKUSIA