Český zväz už dopredu odstrelil trénera Říhu: Poviem to každému, nepáči sa mi to!

Ilustračné fotoIlustračné foto Zdroj: TASR – Michal Svítok

PRAHA - Trénera českej reprezentácie Miloša Říhu zaskočilo minulý týždeň oznámenie hokejového zväzu, že ho od sezóny 2020/21 nahradí vo funkcii Filip Pešán. Šesťdesiatročný kouč, ktorý vlani prevzal národný tím po Josefovi Jandačovi a doviedol ho k štvrtému miestu na majstrovstvách sveta na Slovensku to podľa svojich slov netušil. Uviedol to v rozhovore pre Lidové noviny. Dokonca zvažuje, či od reprezentácie neodíde už pred vypršaním zmluvy.

"Môže sa to stať. Prečo by nemohlo? Príde mi to naozaj divné. Volal som o tom s pánom Králom (prezident zväzu) a pánom Urbanom (generálny sekretár zväzu), ktorí mi to vysvetľovali svojim spôsobom," vyjadril sa Říha.

Prezident Českého hokeja Tomáš Král o tom, že Říha po skončení dvojročnej zmluvy pozíciu hlavného kouča opustí a nahradí ho Pešán, informoval pred týždňom na tlačovej konferencii po rokovaní výkonného výboru.

"Vôbec som o tom nevedel, bolo to pre mňa obrovské prekvapenie, ktoré prišlo z ničoho nič. Za to, čo sme do toho dali, sme dostali od českého hokeja takúto facku. Dosť ma to mrzí. Hlavne to prišlo po schôdzi , kde sa nič neriešilo. A zrazu prišli správy, že sa robí tlačovka, kde Filip Pešán hovorí, ako bude pracovať s hráčmi, novinári sa pýtajú hráčov, ako sa im to páči, a tak ďalej. To je celkom kruté pre trénera, ktorý tam ten rok bude. Či to budem ja, alebo niekto iný. Je to strašné, nedokážem si predstaviť, ako teraz budeme pracovať," povedal Říha.

Kráľ vysvetľoval dopredu oznámenú zmenu trénera ako krok, ktorý je napríklad vo Švédsku či Fínsku bežný. "Akurát mi teraz pripadá, že som im zostal. Táto situácia mi príde dosť ťažká. Keď tak to mali urobiť hneď. Ja mám zmluvu ešte na rok, ale to nič nerieši, mohli sa prípadne so mnou dohovoriť. Toto mi príde naozaj divné. Bolo mi povedané, že sa to tak robí napríklad vo Švédsku, ale podľa mňa sa to deje napríklad okolo Vianoc, kedy už vedia, že jeden tréner odstupuje a druhý po ňom nastupuje," povedal zaskočený Říha a pokračoval: "Je to ich rozhodnutie, mne sa to nepáči, každému to poviem, ale čo bude a nebude, ako to bude pokračovať, to si musíme najprv vydiskutovať. Neviem si predstaviť, že ja budem trénovať hráčov a pozývať ich na majstrovstvá sveta, zatiaľ čo mi s nimi bude hovoriť niekto iný a pripravovať si ich na ďalší rok. Túto myšlienku nechápem," dodal.

Viac o téme: Miloš Říha Česko Filip Pešán
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR – Michal Svítok
  • Zdroj: ČTK

Súvisiace články