Krajina Saganovcov má svetu čo ponúknuť: Ak sa veľký sen naplní, bude to pre Slovensko úžasné!

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Veľkou túžbou nestora slovenskej i československej cyklistiky Kamila Haťapku je zabezpečiť priamy prenos z medzinárodných cyklistických pretekov Okolo Slovenska (18.- 21. septembra) na prestížnej športovej televíznej stanici Eurosport. Povestný cyklistický fanatik už niekoľko rokov vytrvalo bojuje na mnohých úrovniach, aby sa tento jeho sen premenil na realitu. Svojím elánom a nasadením vyvolal niekoľko rokovaní v inštitúciách a v kompetentných štátnych orgánoch, zatiaľ však bez želaného výsledku. Hoci pred rokom či dvoma už bol blízko k cieľu.

"Všetko je dnes iba o peniazoch. Všade, kam sa pohnete, počujete: 'peniaze, peniaze, peniaze'. Pochopiteľne, pokiaľ ide o takýto projekt, uvedomujeme si, že tých peňazí by bolo treba dosť. Najnovšie sa hovorí o čiastke 650-tisíc eur. Ale dá sa vôbec presne vyčísliť päť hodín priameho prenosu počas štyroch dní na Eurosporte? Uvažujú ľudia, ktorí o tom môžu rozhodnúť alebo nám v tom môžu pomôcť, aký by to bol pre Slovensko medzinárodný dosah?" povedal už 87-ročný Kamil Haťapka.

Šancu prezentovať cyklistiku po celom svete, považuje za neuveriteľnú propagáciu Slovenska. "Bola by to top reklama, ktorú nám vo svete nedokáže urobiť žiadny politik. Som presvedčený, že krajina bratov Saganovcov a Velitsovcov stále má svetu čo ponúknuť. Mali by sme na tomto projekte pracovať spolu,“ pokračoval Kamil Haťapka, ktorý v minulosti okrem československej cyklistickej reprezentácie trénoval aj mexický výber či maďarský tím.

Prenosy z prestížnej Tour de France podľa neho nie sú len o cyklistike alebo o športe. "Je to krásna prezentácia celej krajiny, všetkých jej prírodných krás a historických pamiatok. A na toto všetko je Slovensko bohaté, toto môže televíznym divákom ponúknuť. Aj vďaka športu môžeme na Slovensko prilákať množstvo turistov. Mnohí z nich netušia, čo môžu na Slovensku vidieť, čo môžu u nás zažiť, kam sa môžu dostať. Priamy prenos na svetovom športovom kanáli by ich o tom všetkom informoval. Preto som stále presvedčený, že preteky Okolo Slovenska by sa mali vysielať na tejto platforme,“ zopakoval.

Na spomenutej športovej televíznej stanici okrem gigantických cyklistických podujatí Tour de France, Vuelta a Giro d'Italia možno vidieť aj menšie podujatia. "Napríklad preteky v Turecku alebo Chorvátsku. Nie je to maličkosť pokryť finančné náklady, ale prišla by k nám ohromná televízna technika. Tí ľudia by k nám priniesli množstvo technických zariadení, aby sa dalo všetko vysielať. Využili by napríklad vrtuľník, aby prenosy boli kvalitné. A práve na to všetko treba peniaze, o ktorých teraz hovoríme, z ktorých sa mnohým určite točí hlava. Priamy prenos z Okolo Slovenska by nám priniesol úžitok, o akom sa nám teraz ani nesníva. O tom som presvedčený,“ objasnil vytrvalý Haťapka.

Prenosy v niektorých krajinách údajne financujú najmä zo štátnych zdrojov. "Platí to štát cez svoje ministerstvá, ktoré majú v portfóliu cestovný ruch. Napríklad v Chorvátsku to financuje vláda, ktorej na propagácii krajiny záleží, niekde to financujú iné zložky. My sme v minulosti vyvinuli iniciatívu, aby sa v tejto oblasti angažovala Slovenská agentúra cestovného ruchu (SACR). Už sme spolu aj rokovali, lebo som si myslel, že SACR by sa mala viac angažovať. Mali sme za sebou niekoľko rokovaní, niektoré veci sme mali predrokované. Dokonca sme mali sľúbené aj peniaze. Lenže prišiel minister dopravy, ktorému cestovný ruch patrí, agentúru zrušil a sme opäť na začiatku. S prezidentom SZC Petrom Privarom musím opäť začať rokovať s inými vládnymi a štátnymi činiteľmi,“ prezradil jeden zo zakladateľov pretekov Okolo Slovenska.

Tie v septembri napíšu už 63. kapitolu svojej bohatej histórie. Bývalý dlhoročný tréner sa nebráni ani témam, kde na tento odvážny projekt, za ktorý už roky bojuje, možno v súčasnosti nájsť potrebný balík peňazí. "Niekde sa vyhadzujú peniaze doslova von oknom... A nikoho to netrápi... Na niečo je peňazí veľa, na niečo nie sú vôbec,“ skonštatoval Haťapka a pokračoval: "Myslím si, že nie iba cestovnému ruchu by malo záležať na tom, aby Slovensko bolo aj cez veľké športové podujatia propagované v zahraničí. Najmä vo chvíli, keď zástupcovia vysielateľa iniciatívne vstúpili do rokovaní o možností robiť z Okolo Slovenska priamy prenos. Prišli za nami po vydarenom minulom ročníku. To by bolo treba využiť v náš prospech. Aj slovenská vláda by sa mala viac angažovať v tom, aby sa vo svete propagovalo Slovensko. Veď cestovný ruch prináša veľké finančné prostriedky do štátnej pokladnice. A je to tiež aj otázka zamestnanosti. Viac ľudí by u nás mohlo žiť z cestovného ruchu a zo služieb v ňom.“


Tagy: Peter Sagan Okolo Slovenska Kamil Haťapka

Zdroj:
SITA
Foto:
faceook - Okolo Slovenska

DISKUSIA