Skúsený Vlček o slovenských talentoch z K4: Majú vôľu, energiu, ale aj rešpekt

Erik Vlček
Erik Vlček

MINSK - Od roku 1999 nechýbal ani na jednom vrcholnom podujatí typu majstrovstiev sveta, majstrovstiev Európy či olympijských hier a má z nich nespočetne veľa medailí. Najúspešnejší slovenský rýchlostný kanoista Erik Vlček (37) nebude chýbať ani na nadchádzajúcich Európskych hrách v bieloruskom Minsku.

"Veľmi sa tam teším. Európske hry vnímam ako oživenie a spestrenie nášho kanoistického programu počas sezóny. Je to niečo iné ako majstrovstvá sveta či Európy, kde je to každý rok dookola to isté. Na Európskych hrách sa máme možnosť stretnúť nielen kajakári či kanoisti, ale aj ostatní športovci. A to je určite zaujímavejšie. Navyše treba sa tam aj nominovať rok dopredu, čiže ako podujatie majú Európske hry aj svoju prestíž," uviedol Erik Vlček v rozhovore pre SITA pred odchodom do Minska. "Blízko našej dediny športovcov budú aj iné športoviská, kde sa dostaneme za pár minút. Keď skončíme súťaž alebo tréning, pôjdeme fandiť ostatným. Šport nás predsa baví ako celok, bude to taký prejav súdržnosti. Pred štyrmi rokmi v Baku sme boli, my kanoisti, odstrčení od ostatných, teraz to bude iné," doplnil myšlienku.

Vlček je súčasťou 14-člennej kanoistickej výpravy SR, ktorá v sobotu večer naberie smer Minsk, súťažná časť hier sa pre rýchlostných kanoistov začne v utorok 25. júna. Vlček bude súčasťou "káštvorky", ktorá sa predstaví na olympijskej vzdialenosti 500 m. A bude mať vysoké ambície. Pred troma týždňami sa Slováci blysli druhým miestom na Svetovom pohári v Duisburgu. Vypádlovali ho v zložení Samuel Baláž, Erik Vlček, Csaba Zalka, Gábor Jakubík. Aktuálne to vyzerá tak, že Jakubíka v Minsku nahradí Adam Botek, ktorý mal lepšie tréningové ukazovatele.

"Ak by to pokračovalo v takom duchu ako v Duisburgu, bolo by to výborné. Minimálne sme si tam zjednali rešpekt a ukázali všetkým, že sme tu a bojujeme o olympijskú miestenku do Tokia. V tejto sezóne je jediný náš cieľ vyjazdiť si účasť na olympiáde. Všetko ostatné vrátane výsledku v Minsku bude brutálny bonus," vraví rozhodne Vlček.

Trojnásobný medailista z olympijských hier a 10-násobný majster sveta tvrdí, že konkurencia v Minsku bude v disciplíne K4 500 m takmer totožná s majstrovstvami Európy či majstrovstvami sveta, čiže maximálne tvrdá. "Najrýchlejšie lode sú tie európske, je to rovnako nabité ako na majstrovstvách sveta. Do špičky patria Maďari, Nemci, Portugalci, Španieli, Rusi, a to všetko sú európske krajiny. Pokúsime sa o čo najlepší výsledok, ale opakujem, Minsk bude len súčasť prípravy na vrchol sezóny, čiže majstrovstvá sveta v Szegede. Tam sa bude bojovať o olympijské miestenky. Teraz ešte môžeme niečo pokaziť a berieme to ako vítané porovnanie so svetovou špičkou," vysvetlil Vlček.

Rodák z Komárna je jediný zo strieborného štvorkajaka z OH v Riu de Janeiro 2016, ktorý sedí v elitnej slovenskej lodi aj teraz. Popri skúsenom tridsiatnikovi sa do štvorkajaka na základe skvelej výkonnosti posadili 20-roční mladíci Samuel Baláž a Csaba Zalka a len o dva roky starší Adam Botek. Ako sa Vlček cíti medzi ambicióznymi mladíkmi? "Oni chcú dokázať, že na to majú a že v štvorkajaku nesedia náhodou. Som rád, že tam môžem s nimi sedieť. Cítiť z nich vôľu a energiu, ale zároveň aj rešpekt voči mne. To v lodi funguje. Som rád, keď sa ma pýtajú, ako sa zlepšiť pre spoločný výsledok," podotkol Vlček.

Zároveň dodal, že súčasné zloženie štvorkajaka je to najlepšie, čo môže slovenská rýchlostná kanoistika aktuálne ponúknuť. "Štvorkajak sa skladá podľa toho, kto ako zajazdí v kvalifikačných pretekoch v K1. Teraz je to, myslím si, veľmi dobre poskladané. Sú tam chlapci, ktorí majú skúsenosti so sedením vpredu, vzadu a tiež ja, ktorý mám skúsenosti z druhého či tretieho miesta v lodi," doplnil. A hoci kvalifikačné preteky pre účasť na majstrovstvách sveta v Szegede sa uskutočnia až týždeň po skončení Európskych hier, dobrý výsledok z Minska by súčasné kvarteto zrejme automaticky posunul na svetový šampionát.

"Na kvalifikačných pretekoch už neočakávam väčšie zmeny. Pokiaľ by sme v Minsku získali medailu, mali by sme istotu účasti v Szegede," dodal Vlček.


Tagy: Erik Vlček K4

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR

DISKUSIA