VIDEO Francúzky rozplakali Brazíliu, nahnevaný Kamerun takmer nedohral zápas

Francúzky oslavujú postupFrancúzky oslavujú postup Zdroj: SITA/AP Photo/Francisco Seco

LE HAVRE - Reprezentantky Anglicka zvíťazili v nedeľňajšom osemfinále futbalových majstrovstiev sveta žien nad Kamerunom 3:0. Vo štvrťfinále sa Angličanky stretnú s Nórskom. Ďalšími štvrťfinalistkami sú reprezentantky domáceho Francúzska, ktoré zdolali v Le Havre Brazíliu 2:1 po predĺžení. Rozhodujúci gól strelila v 107. minúte Amandine Henryová. Ďalší súper Francúziek vzíde z dvojice Španielsko - USA.

Prvý gól zápasu Anglicka s Kamerunom strelila v 14. minúte Steph Houghtonová a vo štvrtej nadstavenej minúte prvého polčasu svojím štvrtým gólom na turnaji zvýšila skóre Ellen Whiteová. Jej gól nebol pôvodne uznaný kvôli ofsajdu, ale asistent pri videu rozhodnutie zmenil. To vyvolalo prvú kamerunskú vlnu protestov. Africké hráčky sa dlho dohadovali v stredovom kruhu a zdalo sa, že ani nechcú v dueli pokračovať. Ich tréner Alain Djeumfa ich ale upokojil.

Čoskoro po prestávke prišiel ďalší kontroverzný moment, keď VAR neuznal gól Ajar Nchoutovej kvôli ofsajdu. Kamerunské hráčky sa znovu začali dohadovať s čínskou rozhodkyňou Liang Čchin a opäť sa zdalo, že snáď ani nebudú hrať ďalej. Soľ do kamerunských rán ešte prisypala v 58. minúte poisťovacím gólom Alex Greenwoodová. V záverečných sekundách sa Kamerunčanka Alexandra Takoundaová dopustila hrubého faulu na Houghtonovú a so šťastím vyviazla len so žltou kartou.

"Obávam sa, že dnes sme videli správanie, ktoré je na ihrisku neprijateľné. Či už by sme vyhrali, prehrali alebo remizovali, moje hráčky by sa takto nesprávali. Musíte rešpektovať pravidlá, rozhodcu a vyrovnať sa s tým. Za to, čo som videl na trávniku, som sa hanbil. Ten zápas ma nebavil a nebavil ani moje hráčky," kritizoval správanie Kamerunu anglický tréner Phil Neville.