Ďalšie nudné a nezáživné preteky! Hamilton fanúšikov chápe: Viní pravidlá a vedenie F1

Lewis Hamilton
Lewis Hamilton

LE CASTELLET - Formula 1 v nedeľu vo Francúzsku ponúkla ďalšiu nezáživnú Veľkú cenu a päťnásobný majster sveta Lewis Hamilton po šiestom triumfe uznal, že rozladenie fanúšikov chápe. Podľa päťnásobného majstra sveta za to však nemôžu jazdci, ale vedenie šampionátu.

Hamilton si v nedeľu na okruhu v Le Castellet došiel pre výhru rovnako ako pred rokom štýlom štart - cieľ a navyše s obrovským náskokom 18 sekúnd pred tímovým kolegom Valtterim Bottasom na druhej priečke. Mercedes si vďaka nim pripísal už šiesty double v sezóne a vyhral aj ôsmy závod v prebiehajúcom ročníku.

"Úplne chápem, keď niekto povie, že závod bol nuda," citovala agentúra Reuters Hamiltona, ktorý po šiestej výhre vedie poradie majstrovstiev o 36 bodov pred Bottasom, zatiaľ čo tretí Sebastian Vettel z Ferrari už zaostáva o 76 bodov. "Ale jazdci za to nemôžu, pretože my pravidlá neurčujeme," dodal.

"Mali by ste dostať pod tlak ľudí vo vedení, aby robili svoju prácu. Myslím, že sa snažia, ale už niekoľko rokov robia akurát zlé rozhodnutia," pridal Hamilton, ktorý sa minulý týždeň zúčastnil rokovaní stajní s vedením Medzinárodnej automobilovej federácie, kde sa preberali možné úpravy pravidiel. K nim ale dôjde najskôr až v roku 2021.

Fanúšikov chápe aj Toto Wolff, šéf Mercedesu, ktorý je na ceste k šiestemu triumfu v Pohári konštruktérov a navyše v súčte s minulou sezónou vyhral desať posledných pretekov. "Keď sedíte pri televízii, je to iné, ako keď ste tu a počujete, čo všetko sa deje a čo je potrebné vyriešiť v priebehu pretekov," uviedol.

"Ale fanúšikom rozumiem, lenže je veľmi ťažké pre mňa s tým niečo urobiť. Navyše čo by ste robili, keby ste boli v našej pozícii? Tiež by ste neustále usilovali o čo najlepší výkon. Tak je to správne, ale keď sa na to pozriem očami fanúšika, tak viem, že preteky nie sú zaujímavé," vyhlásil.

"Je to začarovaný kruh. Vezie sa to s nami od doby Bernieho Ecclestonea (bývalý šéf formuly 1) a rozhodnutí, ktoré urobil. A kým sa prístup vedenia nezmení, bude to stále to isté," pridal Hamilton, zatiaľ čo Wolff dodal, že by tiež pomohlo zmeniť dizajn niektorých okruhov.

"Napríklad Paul Ricard (okruh Veľkej ceny Francúzska) má úplne všetko. Je to skvelá trať a má aj skvelú históriu. Ale možno by mu pomohla jedna veľmi dlhá rovinka bez šikany, aby jazdci mohli lepšie využívať vzdušného prúdu za vozidlom pred nimi," vyhlásil Wolff.

"Myslím, že ak sa nám podarí dobre nastaviť nové pravidlá predovšetkým tých pre aerodynamiku a prúd vzduchu, ktorý autá vytvárajú, tak to budú presne tie ingrediencie, ktoré sú potrebné pre dobre sledovanie," pridal Wolff.


Tagy: Lewis Hamilton

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Claude Paris

DISKUSIA