VIDEO Na rade je Šatan, Kohút už žezlo nechce: Dosluhujúci prezident so slzami v očiach!

Prezident SZĽH Martin Kohút počas tlačovej besedy o zhodnotení svojho trojročného funkčného obdobia ako šéfa Slovenského zväzu ľadového hokejaPrezident SZĽH Martin Kohút počas tlačovej besedy o zhodnotení svojho trojročného funkčného obdobia ako šéfa Slovenského zväzu ľadového hokeja Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

BRATISLAVA - Slovenský zväz ľadového hokeja (SZĽH) spozná v stredu meno nového prezidenta. Dosluhujúceho Martina Kohúta vystrieda jeden z trojice kandidátov na tento post - Miroslav Šatan, Dárius Rusnák alebo Jaromír Šmátrala. Súčasný zväzový šéf by ako svojho nástupcu najradšej videl prvého menovaného, o víťazovi však rozhodnú delegáti Kongresu SZĽH.

"Som veľmi rád, že Miro Šatan prijal výzvu a bude kandidovať na pozíciu prezidenta. Chce prevziať zodpovednosť za slovenský hokej a ja budem kandidovať do Výkonného výboru SZĽH, aby som mu mohol v jeho misii pomôcť," uviedol Kohút.

Štyridsaťštyriročný Šatan pôsobil v uplynulých dvoch sezónach ako generálny manažér slovenských reprezentácií a má za sebou aj úspešnú hráčsku kariéru. Počas nej odohral vyše tisíc zápasov v NHL, získal Stanleyho pohár a v drese národného tímu sa tešil zo štyroch cenných kovov na MS. Pri troch zo štyroch medailových úspechoch bol kapitánom slovenskej reprezentácie a naďalej zostáva jej historicky najlepším strelcom. V prípade úspechu na volebnom Kongrese SZĽH sa chce topoľčiansky rodák dohodnúť s klubmi na jednotnej dlhodobej stratégii rozvoja hokeja. Jeho ďalším cieľom je budovanie akadémií, ktoré by mali postupne vyrásť v každom krajskom meste.

"Prebehlo veľa rozhovorov vo vnútri hnutia a viaceré kluby ma vyzvali, aby som išiel kandidovať na post prezidenta SZĽH a získal podporu ostatných klubov. Túto výzvu prijímam. Nejde do toho sám, chcem priniesť nejaký tím ľudí, s ktorými sa chcem zaoberať problémami slovenského hokeja. Našim cieľom je budovanie akadémií, podpora vzdelania a vytvorenie atraktívneho prostredia pre rodičov a hráčov. Za ostatné dva roky som videl, že sa vecí hýbu správnym smerom. Zlepšilo sa fungovanie zväzu, financie - kluby dostávajú viac peňazí. Doniesli sme zahraničných odborníkov, ktorí posunuli slovenských hokej dopredu. Na Slovensku je veľa ľudí zapálených pre hokej, ale potrebujú kvalitné podmienky, aby ho mohli robiť. Je to väčšia výzva ako robiť generálneho manažéra," uviedol Šatan pri oznamovaní kandidatúry.

Prezident SZĽH Martin Kohút Galéria fotiek (6) Zdroj: SITA/Branislav Bíbel

Kohút by svoju doterajšiu agendu chcel predať svojmu nástupcovi, ktorého Kongres SZĽH zvolí v stredu. Bude to jeden z trojice Miroslav Šatan, Dárius Rusnák a Jaromír Šmátrala. Kohút ako pokračovateľa načatej práce vidí Šatana. "On sa veľmi iniciatívne podieľal na všetkých zmenách. Dva roky bol členom výkonného výboru a nebol  pasívny člen. Zúčastňoval sa na mnohých stretnutiach, bol na zväze každý deň. Je úplne v obraze. Nemá možno toľko skúseností ako mám ja, ale dnes potrebuje slovenský hokej to, čo Miro Šatan dokáže priniesť. Obetoval sa, keď prišiel z USA na Slovensko a rozhodol sa prebrať zodpovednosť," uzavrel Kohút.

Kongres SZĽH bude v stredu okrem prezidenta voliť aj zástupcov do Výkonného výboru, predsedu a podpredsedu Disciplinárnej komisie, predsedu, podpredsedu a členov Odvolacej antidopingovej komisie a predsedu a členov Volebnej komisie.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6
Viac o téme: Miroslav Šatan Slovensko Martin Kohút
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/Branislav Bíbel; VIDEO: Vlado Anjel
  • Zdroj: SITA, TASR

Súvisiace články