Vajda sa rozhovoril o Novakovi Djokovičovi: Z roka na rok je ťažšie vyhrať grandslam

Novak Djokovič
Novak Djokovič

BRATISLAVA - Srb Novak Djokovič figuruje na poste svetovej tenisovej jednotky nepretržite od 5. novembra 2018 a celkovo sa z tohto úspechu teší už 257 týždňov. Veľkú zásluhu má na tom aj slovenský tréner Marián Vajda, s ktorým 32-ročný srbský tenista po prekonaní zdravotných problémov v apríli minulého roka obnovil spoluprácu.

V aktuálnej sezóne má Djokovič na konte dva turnajové tituly so zápasovou bilanciou 30 víťazstiev a 6 prehier. Jeho fanúšikovia možno čakali viac trofejí, ale tréner Marián Vajda si z toho ťažkú hlavu nerobí. "Je to kontinuálne. V minulom roku po dlhej pauze začal víťaziť a uspel aj na grandslamoch. Nemôžem však povedať, že táto sezóna je slabšia. Vyhral Australian Open a bol v parížskom semifinále, čo je obrovský úspech. Samozrejme, priorita sú grandslamy, takže koncentrácia niekedy padá na iných turnajoch. Nedá sa to udržať stále," zhodnotil Vajda výkony svojho zverenca.

Pred začiatkom sezóny avizoval rodák z Belehradu útok na kalendárny grandslam, teda víťazstvá na všetkých štyroch grandslamoch v jednom roku. To sa naposledy podarilo Austrálčanovi Rodovi Laverovi v roku 1969. Tento cieľ Djokovič už v aktuálnej sezóne nesplní, pretože na Roland Garros zastavil jeho víťazné ťaženie Dominic Thiem tesne pred bránami finále. "Pre športovca je vždy sklamaním, keď prehrá. Musíme sa však na to pozerať z dlhodobého hľadiska. Vyhral tri grandslamy po sebe, celkovo ich má na svojom konte pätnásť, takže sa nemá dôvod hnevať. Sklamanie rýchlo pominulo a jeho myseľ je už upriamená na Wimbledon," skonštatoval 54-ročný rodák z Považskej Bystrice.

Minulý rok Novak Djokovič triumfoval v londýnskom All England Clube, vo finále zdolal Juhoafričana Kevina Andersona 6:2, 6:2, 7:6 (3). V porovnaní s minulou sezónou Srb pred Wimbledonom neabsolvuje žiadnu súťažnú generálku a odohrá iba niekoľko exhibičných stretnutí. "Ambície sú tie najvyššie, hoci konkurencia je veľká. Mladí hráči sa doťahujú. Príkladom sú Tsitsipas alebo Berrettini, ktorý nedávno vyhral turnaj v Stuttgarte. Sú to hráči plní sily, energie a fyzickej zdatnosti. Z roka na rok je ťažšie vyhrať grandslam," hovorí Marián Vajda.

Novak Djokovič v Londýne zaútočí na piaty wimbledonský titul, čím by vyrovnal zápis legendárneho Švéda Björna Borga. "To, čo dokázal minulý rok, je neuveriteľné. Dostať sa na post svetovej jednotky a udržať si ho je nesmierne náročné. Novak však právom patrí medzi najlepších hráčov tenisovej histórie, pretože na grandslam sa dokáže vždy najlepšie pripraviť a skoncentrovať sa," dodal Vajda.

Najprestížnejší tenisový turnaj na svete sa začne v pondelok 1. júla a finálové stretnutie mužskej dvojhry je naplánované na nedeľu 14. júla.


Tagy: Novak Djokovič Marián Vajda

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP/Pavel Golovkin

DISKUSIA