Slovensko naše, kam to len kráčaš? Košická telenovela s novou epizódou: Je NTC v ohrození?

Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška
Generálny sekretár Slovenského tenisového zväzu Igor Moška

BRATISLAVA/KOŠICE - Napriek tomu, že mesto Košice nesúhlasí s výstavbou Národného tenisového centra v Košiciach na Popradskej ulici, Slovenský tenisový zväz naďalej trvá na tejto lokalite, kde je vydané platné územné rozhodnutie, čo minul piatok jednomyseľne odsúhlasil výkonný výbor STZ.

Magistrát mesta Košice v uplynulých dňoch informoval, že proti výstavbe v tejto lokalite sa v petícii vyslovilo 1 600 obyvateľov. Na minulotýždňovom zasadnutí Mestského zastupiteľstva v Košiciach schválili poslanci možnosť, aby športový stánok vyrástol v lokalite na Myslavskej ceste. Slovenský tenisový zväz (STZ) toto rozhodnutie nerešpektoval a vo štvrtok 20. júna v pôvodnej lokalite košického NTC na Popradskej začal s výstavbou inžinierskych sietí.

Magistrát v piatok 21. júna odovzdal vedeniu NTC Košice na valnom zhromaždení dva listy, v ktorých jeho predstaviteľov vyzval, aby prehodnotili ďalšie pokračovanie prác, na ktoré nemajú udelené všetky stavebné povolenia. Magistrát v ďalšom liste informoval NTC Košice a STZ o prijatom uznesení z rokovania Mestského zastupiteľstva Košice 19. júna, kde ich vyzval k opätovnému rokovaniu o výstavbe NTC v lokalite Myslavská cesta.

"STZ písomne odpovedal mestu Košice na skutočnosti a návrhy prezentované v listoch, ktoré boli odovzdané zástupcom mesta na rokovaní valného zhromaždenia. Veríme, že sporné otázky, súvisiace s realizáciou projektu NTC Košice, budú v blízkej dobe vyriešené a bude vydané stavebné povolenie, aby sme spolu s mestom Košice dosiahli spoločný cieľ - postavenie funkčného a moderného športoviska v Košiciach," uvádza sa v stanovisku STZ.

Zväz negatívne vníma spochybňovanie projektu NTC Košice a jeho lokality zo strany mesta Košice, obzvlášť v prípade, že mesto je zmluvným partnerom STZ v tomto projekte a 49-percentným akcionárom spoločnej spoločnosti NTC Košice, a.s., ktorá je investorom výstavby. V súlade s podpísaným Memorandum o spolupráci pri výstavbe a prevádzkovaní športoviska Národné tenisové centrum Košice sa v najbližšom čase obe strany budú venovať reálnej snahe na ukončenie procesu stavebných povolení a zároveň na zabezpečenie zvyšných chýbajúcich zdrojov na výstavbu tak, aby bolo možné bezprostredne po nadobudnutí právoplatnosti hlavného stavebného povolenia začať s realizáciou výstavby celého objektu.

Pochybnosti aj o financiách

Viceprimátor mesta Košice Marcel Gibóda má pochybnosti aj o finančnom krytí výstavby. Pôvodný rozpočet 10 miliónov eur, bol upravený na 15 miliónov a potom až na 30 miliónov eur. "Vláda má prefinancovať 60 percent nákladov na výstavbu košického NTC. Nevieme o žiadnom uznesení vlády, ktoré hovorí o tom, že vláda poskytne 18 miliónov eur košickému NTC, ktoré sa má stavať v rozpočtovom náklade 30 miliónov eur. Podľa nám dostupných informácií platí, že vláda vyčlenila na účel výstavby NTC deväť miliónov eur z upraveného rozpočtu 15 miliónov eur. Vláda si zatiaľ plní svoj finančný záväzok k dohodnutom variante výstavby NTC,“ poznamenal Gibóda.

"Stále máme pocit, že zbytočne je spolitizovaná celá záležitosť. Kroky mesta vnímame ako odvetné voči predchádzajúcemu vedeniu. Podľa môjho názoru sa to súčasné nespráva racionálne," uviedol generálny sekretár STZ Igor Moška, podľa ktorého slov zväz vyvíja činnosť na dofinancovanie investičných nákladov v zmysle spracovaného realizačného projektu a to aj pre nákladnejší, komplexný variant.

Hrozí úspornejšia alternatíva? 

Aj preto požiadali vládu o dofinancovanie multifunkčného projektu. Ak im vláda nevyhovie a v blízkej dobe (jeseň 2019) nedôjde k záväznému zabezpečeniu čerpania dodatočných prostriedkov na dofinancovanie výstavby vyčlenených vládou SR, bude spoločnosť nútená pristúpiť k zmene projektovej dokumentácie a k realizácii iba úspornejšieho variantu výstavby objektu.

"Myslíme si, že Košice potrebujú modernú päťtisícovú arénu na športové a kultúrne podujatia. Pri dobrej spolupráci by mohla za dva roky stáť. Nová aréna môže byť v budúcnosti dejiskom aj mnohých medzinárodných športových podujatí i zaujímavých koncertov, čo nepochybne skvalitní športový a kultúrny život v Košiciach. Ak sa STZ spoločne s Mestom Košice nepodarí zabezpečiť financovanie tohto projektu, bude to veľká škoda hlavne pre Košice. V takom prípade sa STZ vráti k pôvodnému projektu NTC Košice vo vládou schválenom rozsahu 15 miliónov eur," uvádza sa ďalej v stanovisku STZ.


Tagy: Košice Igor Moška NTC STZ

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Martin Baumann

DISKUSIA