Janko, jednoducho PARÁDA! Fantastický Volko môže skákať od šťastia, striebro sa nerodilo ľahko

Ján Volko pózuje so striebornou medailou za beh na 100 metrov na II. Európskych hrách v MinskuJán Volko pózuje so striebornou medailou za beh na 100 metrov na II. Európskych hrách v Minsku Zdroj: TASR/Michal Svítok

BRATISLAVA - Dosiaľ najcennejšiu medailu na II. európskych hrách v bieloruskom Minsku vybojoval zo slovenských športovcov atlét Ján Volko, ktorý získal striebro v behu na 100 m. Prvýkrát a možno aj naposledy v kariére sa o jej zisku dozvedel sledujúc súperov pred televíznou obrazovku.

"Možno sa to o štyri roky zopakuje. Je však pravda, že tento úspech sa zrodil pomerne zvláštne. Aj mne sa dosť ťažko hovorí o netradičnom zrode tejto medaily. Na definitívu som musel čakať niekoľko hodín až dovtedy, kým sa neskočia posledné behy v mojej disciplíne. Nebola to teda síce štandardná atletika, ale skutočne sa z nej teším. Pomohol som nielen tímu, ale aj vybojoval cenný kov pre Slovensko," uviedol na brífingu po návrate z bieloruskej metropoly. 

Volko vyzdvihol význam tejto medaily: "Pre mňa je dosť dôležitá aj z toho pohľadu, že už mám v tejto sezóne niečo splnené. Súperi boli kvalitní, aj oni sa postupne zlepšovali a bežali rýchlejšie. Keby sa ďalej postupovalo, tak dosiahneme aj iné výkony. Ten môj nehodnotím zle, forma postupne stúpa."

Ján Volko pózuje so Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Michal Svítok

Najlepší slovenský šprintér sa pred odchodom na EH 2019 nezameriaval na individuálny úspech. "Do Minska som išiel odviesť maximum a pomôcť tímu, pre ktorý som chcel získať dvanásť bodov, čo sa aj podarilo. Potom som pozeral atletiku i súperov. Záverečný duel, keď sa rozhodovalo o všetkom, som už ostro sledoval. Po dobehnutí som bol na jednej strane šťastný a na druhej trochu nešťastný, že to o pár stotín nevyšlo na zlato," priznal úradujúci halový majster Európy v behu na 60 m, ktorý na vlastnej koži zažil nový formát tímovej súťaže v atletike tzv. DNA (Dynamic New Athletics).

Ján Volko pózuje so Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Michal Svítok

"Asi som staromódny, ale ja mám radšej tradičnú atletiku. Pre mňa ako šprintéra to nebola veľká zmena. Väčšie rozdiely boli v iných disciplínach. Bol som rád, že som nemusel bežať so žiadnym padákom a odbehol som klasickú stovku. Ja osobne som za klasický formát atletiky, ale vyskúšali sme si niečo nové, čo nebolo orientované na výkonnostnú atletiku, ale skôr duely a získavanie bodov. Aj to bolo zaujímavé. Treba skúšať nové veci, možno to do budúcnosti ešte vylepšia," vyslovil svoj názor na novinky zavádzané v atletike 22-ročný Bratislavčan.

Ján Volko Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Ďalšia výzva pre mladého Slováka

Volko teraz sústredí pozornosť na ďalšiu métu v sezóne. Má pred sebou týždeň prípravy na svetovú univerziádu v talianskom Neapole. "Dovtedy nestihneme odviesť toľko roboty, čo by sme chceli za normálnych okolností. Šesť týždňov manka v príprave je veľká strata, ktorá sa nedá oklamať, ale pobijem sa o čo najlepšie výkony. Budem sa snažiť vydať zo seba maximum. Azda sa mi podarí dosiahnuť kvalitné výkony," zaželal si člen ŠCP Bratislava, ktorý na záver pobytu v Minsku stihol aj exkurziu do zaujímavých zákutí bieloruskej metropoly.

Na snímke slovenský reprezentant Galéria fotiek (6) Zdroj: TASR – Jakub Kotian

Spokojnosť so ziskom striebra netajila na bratislavskom stretnutí s médiami ani Volkova trénerka Naďa Bendová. "Obrazne povedané, k medaile sme prišli ako slepé kura k zrnu, ale pre nás má umiestnenie z EH 2019 obrovskú váhu, ktorú si naplno uvedomíme pred OH, keď budeme rátať body v renkingu olympijskej kvalifikácie. Aj preto som rada za 2. miesto, keďže sme do Minska išli so štvrtým najlepším výkonom spomedzi účastníkov," poznamenala Bendová.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6
Viac o téme: Ján Volko Európske hry v Minsku
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/Michal Svítok
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články