Janko, jednoducho PARÁDA! Fantastický Volko môže skákať od šťastia, striebro sa nerodilo ľahko

Ján Volko pózuje so striebornou medailou za beh na 100 metrov na II. Európskych hrách v Minsku
Ján Volko pózuje so striebornou medailou za beh na 100 metrov na II. Európskych hrách v Minsku

BRATISLAVA - Dosiaľ najcennejšiu medailu na II. európskych hrách v bieloruskom Minsku vybojoval zo slovenských športovcov atlét Ján Volko, ktorý získal striebro v behu na 100 m. Prvýkrát a možno aj naposledy v kariére sa o jej zisku dozvedel sledujúc súperov pred televíznou obrazovku.

"Možno sa to o štyri roky zopakuje. Je však pravda, že tento úspech sa zrodil pomerne zvláštne. Aj mne sa dosť ťažko hovorí o netradičnom zrode tejto medaily. Na definitívu som musel čakať niekoľko hodín až dovtedy, kým sa neskočia posledné behy v mojej disciplíne. Nebola to teda síce štandardná atletika, ale skutočne sa z nej teším. Pomohol som nielen tímu, ale aj vybojoval cenný kov pre Slovensko," uviedol na brífingu po návrate z bieloruskej metropoly. 

Volko vyzdvihol význam tejto medaily: "Pre mňa je dosť dôležitá aj z toho pohľadu, že už mám v tejto sezóne niečo splnené. Súperi boli kvalitní, aj oni sa postupne zlepšovali a bežali rýchlejšie. Keby sa ďalej postupovalo, tak dosiahneme aj iné výkony. Ten môj nehodnotím zle, forma postupne stúpa."

Najlepší slovenský šprintér sa pred odchodom na EH 2019 nezameriaval na individuálny úspech. "Do Minska som išiel odviesť maximum a pomôcť tímu, pre ktorý som chcel získať dvanásť bodov, čo sa aj podarilo. Potom som pozeral atletiku i súperov. Záverečný duel, keď sa rozhodovalo o všetkom, som už ostro sledoval. Po dobehnutí som bol na jednej strane šťastný a na druhej trochu nešťastný, že to o pár stotín nevyšlo na zlato," priznal úradujúci halový majster Európy v behu na 60 m, ktorý na vlastnej koži zažil nový formát tímovej súťaže v atletike tzv. DNA (Dynamic New Athletics).

"Asi som staromódny, ale ja mám radšej tradičnú atletiku. Pre mňa ako šprintéra to nebola veľká zmena. Väčšie rozdiely boli v iných disciplínach. Bol som rád, že som nemusel bežať so žiadnym padákom a odbehol som klasickú stovku. Ja osobne som za klasický formát atletiky, ale vyskúšali sme si niečo nové, čo nebolo orientované na výkonnostnú atletiku, ale skôr duely a získavanie bodov. Aj to bolo zaujímavé. Treba skúšať nové veci, možno to do budúcnosti ešte vylepšia," vyslovil svoj názor na novinky zavádzané v atletike 22-ročný Bratislavčan.

Ďalšia výzva pre mladého Slováka

Volko teraz sústredí pozornosť na ďalšiu métu v sezóne. Má pred sebou týždeň prípravy na svetovú univerziádu v talianskom Neapole. "Dovtedy nestihneme odviesť toľko roboty, čo by sme chceli za normálnych okolností. Šesť týždňov manka v príprave je veľká strata, ktorá sa nedá oklamať, ale pobijem sa o čo najlepšie výkony. Budem sa snažiť vydať zo seba maximum. Azda sa mi podarí dosiahnuť kvalitné výkony," zaželal si člen ŠCP Bratislava, ktorý na záver pobytu v Minsku stihol aj exkurziu do zaujímavých zákutí bieloruskej metropoly.

Spokojnosť so ziskom striebra netajila na bratislavskom stretnutí s médiami ani Volkova trénerka Naďa Bendová. "Obrazne povedané, k medaile sme prišli ako slepé kura k zrnu, ale pre nás má umiestnenie z EH 2019 obrovskú váhu, ktorú si naplno uvedomíme pred OH, keď budeme rátať body v renkingu olympijskej kvalifikácie. Aj preto som rada za 2. miesto, keďže sme do Minska išli so štvrtým najlepším výkonom spomedzi účastníkov," poznamenala Bendová.


Tagy: Ján Volko Európske hry v Minsku

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/Michal Svítok

DISKUSIA