Fantastická správa pre slovenský tenis: Rybáriková zaskočila svetovú jedenástku!

Magdal�na Ryb�rikov�Magdal�na Ryb�rikov� Zdroj: SITA/AP/Alastair Grant

LONDÝN - Slovenská tenistka Magdaléna Rybáriková postúpila do 2. kola dvojhry žien na treťom grandslamovom turnaji sezóny Wimbledone v Londýne. Rybáriková nečakane hladko vyradila turnajovú desiatku Arinu Sobolenkovú z Bieloruska za 70 minút 6:2, 6:4.

Rybáriková je semifinalistka Wimbledonu spred dvoch rokov, ale v tejto sezóne spadla až na súčasné 139. miesto v rebríčku WTA. Tridsaťročná piešťanská rodáčka v súboji s o 10 rokov mladšou favoritkou Sobolenkovou iba raz prehrala svoje podanie, zatiaľ čo využila štyri zo šiestich brejkových príležitostí. V treťom sete sa jej súperka dotiahla z 1:4 na 3:4, ale za stavu 5:4 si Slovenka pri svojom podaní už nenechala ujsť šancu na víťazstvo. Dvoma esami sa dostala k prvému mečbalu a ten premenila zásluhou chyby súperky z returnu.

Rybáriková hrá na londýnskej tráve v hlavnej súťaži po dvanásty raz. Jej súperka pre 2. kolo vzíde z amerického súboja generácií Venus Williamsová - Cori Gauffová. Päťnásobná wimbledonská šampiónka V. Williamsová má 39 rokov, jej krajanka Gauffová iba pätnásť.

Úlohu miernej favoritky v prvom kole nezvládla Viktória Kužmová. Prehrala so Slovinkou Polonou Hercogovou 6:4, 6:7 (5), 5:7. Dramatický zápas trval dve a pol hodiny a Hercogová využila druhý mečbal pri svojom podaní. Kužmovej k víťazstvu nepomohlo ani 11 es a celkovo 50 víťazných úderov.

Dvadsaťjedenročná košická rodáčka mala na dosah prvé víťazstvo v hlavnej časti najprestížnejšieho tenisového turnaja, ale nezvládla výborne rozbehnutý tretí set. Kužmová v ňom viedla 4:1, ale od tohto momentu získala už len jeden gem. Za stavu 4:5 sa ešte rebrejkom dotiahla na 5:5, ale potom jej 28-ročná Hercogová opäť vzala podanie a svoj servis si už postrážila.

Zverenkyňa Michala Mertiňáka sa len po druhý raz predstavila v hlavnej súťaži na londýnskej tráve, oba svoje zápasy dosiaľ prehrala. Maximom Kužmovej na grandslamovom turnaji zostáva 3. kolo z tohtoročného Roland Garros v Paríži. Kužmová bola na Wimbledone najvyššie rebríčkovo postavenou Slovenkou (47.), keďže Dominika Cibulková (41.) v Londýne chýba pre zranenie.

V pondelok budú, resp. už sú v akcii aj ďalší traja slovenskí tenisti. V ženskej časti už nastúpila Anna Karolína Schmiedlová proti úradujúcej olympijskej šampiónke Mónice Puigovej z Portorika. V mužskej časti si Jozef Kovalík zmeria sily s Holanďanom Robinom Haasem a slovenská mužská jednotka Martin Kližan nastúpi proti Francúzovi Jérémymu Chardymu.