Šampión zámorskej NBA má so Slovenskom smelé plány: Čakajú nás nabité mesiace

Nový tréner mužskej basketbalovej reprezentácie Slovenska Žan Tabak počas tlačovej konferencie
Nový tréner mužskej basketbalovej reprezentácie Slovenska Žan Tabak počas tlačovej konferencie

BRATISLAVA - Slovenská mužská basketbalová reprezentácia v pondelok odštartovala prípravu na augustové zápasy predkvalifikácie majstrovstiev Európy v roku 2021. Národný tím vlani neuspel v úvodnom kole predkvalifikácie, keď skončil posledný v skupine so Švajčiarskom a Macedónskom. Odvtedy však nastalo v mužstve viacero zmien a z lavičky ho bude viesť Chorvát Žan Tabak.

Šampióna zámorskej NBA s Houstonom Rockets čaká náročná úloha - uspieť v treťom kole predkvalifikácie v konkurencii Rumunska a Cypru. Z trojčlennej skupiny postúpi do hlavnej kvalifikačnej fázy iba najlepší tím. "Od angažovania Žana Tabaka si sľubujeme postup do ďalšej kvalifikačnej fázy. Vkladáme do jeho rúk veľkú nádej. Verím, že príprava prebehne podľa očakávania a koncom augusta budeme môcť oslavovať vytúžený úspech," povedal zastupujúci prezident Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA) Ľubomír Ryšavý.

Štyridsaťdeväťročný niekdajší pivot Tabak v rámci trénerskej kariéry pôsobil prevažne na klubovej úrovni v Španielsku. Rolu hlavného kouča v národnom tíme si vyskúša prvýkrát. "Som rád, že tu môžem byť. Ďakujem za šancu. Máme za sebou prvé dva kvalitné tréningy. Od hráčov som cítil dobrú energiu, rovnako dobrá bola aj atmosféra na tréningoch. Hráči prišli pripravení, potrebujú postupne dostať od nás informácie o štýle hry. Máme určitú kvalitu, ak k tomu pridáme pozitívnu náladu, môžeme uspieť," povedal rodák zo Splitu.

Slovenskí basketbalisti odohrajú do začiatku predkvalifikácie osem prípravných duelov. Už 10. júla nastúpia proti národnému tímu do 20 rokov, následne si dvakrát zmerajú sily s Írmi (12. a 13. 7) aj Kosovčanmi (20. a 21. 7.) a prípravný blok uzavrú turnajom v Portugalsku (26. - 28. 7.), kde sa stretnú s domácimi hráčmi, Dánmi aj reprezentantmi Iránu. V auguste už prídu na rad štyri kvalifikačné vystúpenia proti Rumunsku a Cypru. "Sú to dva kvalitné tímy, ktoré produkujú diametrálne odlišný basketbal. Sú to však zároveň dve mužstvá, ktoré môžeme zdolať. Ak budeme dobre pracovať a nadviažeme na nasadenie z úvodných tréningov, budeme úspešní," dodal bývalý hráč Houstonu, Toronta a Bostonu v NBA.

Realizačný tím slovenskej reprezentácie bude pracovať v prípravnom období s trinástkou basketbalistov. Od budúceho pondelka sa do kádra pripojí Michal Baťka, ktorý bude kapitánom mužstva. Naopak, Marek Doležaj vypadol z nominácie pre zlomeninu prostredníka a zo zdravotných dôvodov nie sú k dispozícii ani Boris Bojanovský a Stanislav Baldovský. Zo širšieho kádra absentujú taktiež Milan Žiak a Marek Jašš z rodinných dôvodov.

Súčasný káder slovenskej mužskej basketbalovej reprezentácie:
Rozohrávači: Mário Ihring, Šimon Krajčovič, Dalibor Hlivák, Andre Jones
Krídelníci: Tomáš Mrviš, Dávid Abrhám, Richard Körner, Jaroslav Musil, Adam Antoni
Pivoti: Michael Fusek, Viktor Juríček, Vladimír Brodziansky, Michal Baťka

Program Slovenska v treťom kole predkvalifikácie ME 2021:
3. augusta: Slovensko - Cyprus (Bratislava)
10. augusta: Rumunsko - Slovensko (Ploješť)
14. augusta: Cyprus - Slovensko (Nikózia)
21. augusta: Slovensko - Rumunsko (Bratislava)


Tagy: Žan Tabak Slovensko

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/Jana Birošová

DISKUSIA