Môj dom, môj hrad! PARÁDA, mladé pušky opäť rozjasali slovenských fanúšikov

Kajakárky strieborné, kanoisti vybojovali zlatoKajakárky strieborné, kanoisti vybojovali zlato Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

LIPTOVSKÝ MIKULÁŠ - Slovenská juniorská hliadka singlistov získala na majstrovstvách Európy v Liptovskom Mikuláši zlato. Tím v zložení Ľudovít Macúš, Juraj Mráz a Juraj Dieška zvíťazil časom 120,21. Druhí boli Česi, tretí Nemci.

Slováci zvíťazili o 21 stotín, hoci mali na konte osem trestných sekúnd, o štyri viac ako česká hliadka. Bronzoví Nemci zaostali o 5,33 sekundy za domácimi pretekármi. Pocit zadosťučinenia mohol mať Macúš, ktorý chvíľu predtým účinkoval aj v 3xC1 do 23 rokov, tento tím bol však až siedmy.

"Bol som prekvapený, že sme vyhrali, pretože sme nešli dobre. Mal som dva dotyky a spodok som pokazil, ale som rád," priznal Macúš. Zmiešané pocity mal aj Dieška: "Nebola to najlepšia jazda, ale som rád. Išiel som tretí a snažil sa dobiehať bez 'ťukov'." Hoci výkon mal rezervy, víťazstvo je pozitívne aj podľa Mráza: "Určite nás to povzbudí. Chceli sme mať lepší čas, ale v záver trate sme 'doťukali'. Napokon to však stačilo."

Kajakárky vybojovali striebro

Hliadka kajakárok do 23 rokov bola strieborná. Tím v zložení Eliška Mintálová, Soňa Stanovská a Simona Maceková zaostal v piatkových pretekoch za českým družstvom o 3,99 sekundy. Slovenky sa o zlatú medailu pripravili tromi chybami, za ktoré dostali šesť trestných sekúnd. Bronz vybojovali Nemky, ktoré síce inkasovali iba dve penalizácie, ale zajazdili pomalšie, na víťazky stratili 5,59 sekundy. "Bolo to fajn. V druhej vani som ušla, jediné zaváhanie bolo v deviate bránke, kde sa Simona trochu zamotala," uviedla Mintálová.

Na pódium sa dostali aj juniorky na kajaku, ktoré skončili tretie. Bronz vybojovala posádka Zuzana Paňková, Kristína Ďurecová a Ivana Chlebová stratila na víťazné Češky 4,25 s. Po dojazde do cieľa im svietilo 50 trestných sekúnd, ktoré však rozhodcovia neskôr odvolali a zostalo im iba šesť sekúnd navyše. Bronz získali Francúzky.

Hliadka singlistov do 23 rokov skončila na 7. priečke. Marko Mirgorodský, Martin Dodok a Macúš dostali 10 trestných sekúnd a na víťazov z Talianska mali manko 12,72 sekundy. Oveľa viac sa darilo ženám do 23 rokov v 3xC1. Soňa Stanovská, Monika Škáchová a Simona Maceková vybojovali napriek štrnástim trestným sekundám bronz. Za víťazkami z Francúzska zaostali o 3,87 sekundy, druhé bolo Česko. Stanovská a Maceková získali v piatok druhú medailu, keď v 3xK1 boli strieborné.

Hliadka kajakárov do 23 rokov obsadila piatu pozíciu s mankom 7,88 sekundy na víťazných Francúzov. Jakub Grigar, Adam Gonsenica a Jakub Stanovský nešli optimálne, aj bez inkasovaných štyroch sekúnd by sa nedostali na stupne víťazov.

3xC1 muži: 1. Taliansko 107,90 s (2), 2. ČR 109,33 (4), 3. Slovinsko 109,86 (0), 4. Poľsko 112,45 (6), 5. Nemecko 114,49 (2), 6. Rusko 114,72 (0), 7. SLOVENSKO (Marko MIRGORODSKÝ, Martin DODOK a Ľudovít MACÚŠ) 120,62 (10)

3xK1 ženy: 1. ČR 118,84 s (2), 2. SLOVENSKO (Eliška MINTÁLOVÁ, Soňa STANOVSKÁ, Simona MACEKOVÁ) 122,83 (6), 3. Nemecko 124,73 (4), 4. Rusko 131,61 (12), 5. Švajčiasko 134,19 (6), 6. Poľsko 134,46 (8)

3xC1 muži: 1. SLOVENSKO (Ľudovít MACÚŠ, Juraj MRÁZ, Juraj DIEŠKA) 120,21 s (8), 2. ČR 120,42 (4), 3. Nemecko 125,54 (8), 4. Francúzsko 125,84 (12), 5. Poľsko 126,02 (10), 6. Rusko 126,18 (8)

Viac o téme: Simona Maceková Soňa Stanovská Eliška Mintálová Ľudovít Macúš Juraj Mráz Juraj Dieška