VIDEOANALÝZA Ako sa zelený kanibal zdravo nahneval a predviedol útok v štýle geparda

Peter Sagan v útoku na etapový triumfPeter Sagan v útoku na etapový triumf Zdroj: SITA/AP Photo/Thibault Camus

COLMAR - Slovenský cyklista Peter Sagan z tímu Bora-Hansgrohe vyhral piatu etapu 106. ročníka Tour de France, ktorá mala štart v Saint Dié des Vosges a cieľ v Colmare po 175,5 km.

Prvá členitejšia etapa na trase tohtoročnej Tour sa skončila hromadným dojazdom, v ktorom Sagan skvelou pozičnou jazdou suverénne prevýšil všetkých konkurentov. Druhý skončil o viac než dĺžku bicykla Belgičan Wout van Aert (Jumbo-Visma) a tretia pódiová priečka zostala pre Taliana Mattea Trentina (Mitchelton-Scott.).

Stúpanie III. kat. na Cote des Cinq Chateaux (4,6 km, 6,1%) vrcholilo 19 km pred cieľom a na jeho vrchole bol prvý Belgičan Xandro Meurisse (Wanty - Gobert). Vpredu sa už však sformovala silná skupina ašpirantov na víťazstvo v etape, v ktorej nechýbal ani Slovák Peter Sagan či v žltom drese jazdiaci Francúz Julian Alaphilippe.

Sedem kilometrov pred koncom sa z "balíka" odpútal Portugalčan Rui Costa (UAE-Team Emirates) a sólojazdou sa snažil o etapové víťazstvo. Získal náskok 13 sekúnd, ale nestačilo to. Dva kilometre pred koncom už boli zasa všetci favoriti spolu a schyľovalo sa k hromadnému šprintu. Ten zvládol skvelým spôsobom Peter Sagan. Zo záverečnej zákruty 400 m pred cieľom sa vyrútil na štvrtom mieste a v závere nedal šancu konkurentom. Vyhral s náskokom viac než jednej dĺžky bicykla.

Viac o téme: Tour de France Peter Sagan