Sagana a spol. preverí krutý finiš: Favoritov na celkové prvenstvo čaká danteovské finále!

Peter Sagan a ďalší cyklisti pred štartom etapyPeter Sagan a ďalší cyklisti pred štartom etapy Zdroj: Profimedia

BRATISLAVA - La Planche des Belles Filles je náhorná planina v pohorí Vogézy, ktorá v zime patrí lyžiarom a v lete vyznavačom cyklistiky. A od roku 2012 je aj takmer tradičnou zastávkou pelotónu slávnej Tour de France. Štvrtková 6. etapa s cieľom práve na La Planche des Belles Filles (v preklade Tabuľa krásnych dievčat) vo výške 1148 m bude prvou zaťažkávacou skúškou pre favoritov na celkové poradie. Cieľové stúpanie má dĺžku 7 km s priemerom 8,7%, ale mimoriadne náročný bude najmä posledný kilometer. Cesta sa tam zdvihne až na 20% a v samom závere budú musieť cyklisti prekonať 24-percentnú "stenu" po kamennom podklade.

"Kilometer, ktorý sme pridali navyše v závere, bude to pravé danteovské finále," vyslovil sa riaditeľ Tour de France Christian Prudhomme. "Posledný kilometer bude naozaj krutý a dostatočne dlhý na to, aby vznikli časové rozdiely aj medzi favoritmi. Tour de France sa nedá vyhrať ani prehrať na La Planche des Belles Filles, ale môže nastaviť vývoj do ďalších etáp a ukázať silu na celkové víťazstvo ašpirujúcich tímov Movistar či Ineos," napísal špecializovaný portál Cyclingnews.

Zatiaľ čo v stredu sa cyklisti iba zoznamovali s Vogézami v stúpaniach II. a III. kategórie (vo finiši vyťažil Peter Sagan z "odpárania" klasických šprintérov víťazstvo), vo štvrtok to budú mať omnoho náročnejšie. Pred sebou majú sedem vrchárskych prémií, z toho až tri prvej kategórie. Už šprintérska prémia na 29. km v Linthale bude situovaná v kopci počas stúpania na Le Markstein s dĺžkou takmer 11 km. Krátko po tejto "jednotke" bude nasledovať "trojka" Grand Ballon do výšky 1336 m a potom už len zjazdy a stúpania na spôsob krátkych alpských etáp. Po 105 km sa cyklisti vyštverajú na Ballon d´Alsace (11 km, 5,8%) a posledným "jednotkovým" stúpaním bude to cieľové. Medzitým sa však pretekárom postavia do cesty aj dve "dvojky" a jedna "trojka".

"Je príliš skoro na nejaké útoky alebo časové rozdiely. Pôjde nám najmä o to, aby sme nič nestratili. Ak niečo získame oproti konkurencii, bude to len bonus do ďalších etáp. Tour je dlhá a náročná, rozhodovať sa bude v druhom a treťom týždni," uviedol športový riaditeľ tímu Ineos Nicolas Portal pred štvrtkom.

Ineos ešte pod starým názvom Sky takmer neobmedzene vládne celkovému poradiu na Tour de France už od roku 2012. Aktuálne vstúpili Briti do boja síce bez dokaličeného 4-násobného šampióna Christophera Frooma, ale s dvojicou lídrov - obhajcom prvenstva Geraintom Thomasom a mladým Kolumbijčanom Eganom Bernalom. Zatiaľ im plece pri pleci patrí šiesta a siedma priečka v priebežnej celkovej klasifikácii s mankom 45 sekúnd na lídra Alaphilippa. "Ešte je naozaj priskoro na oddeľovanie lídra od ostatných," doplnil Portal.

Francúzi by najradšej videli svojho víťaza na La Planche des Belles Filles. Pripomínajú, že toto územie je teritóriom Thibauta Pinota, ktorý sa narodil v tejto východnej časti Francúzska a cieľ etapy bude len 20 km od jeho rodného mesta Mélisey. Práve Pinot je jedným z favoritov na celkový triumf v 106. ročníku Tour de France najmä po tom, čo jeho tím Groupama-FDJ odjazdil solídnu tímovú časovku a o vrchárskej forme 29-ročného Francúza idú dobré chýry. "Pinot bude jazdiť na domácich cestách. Veľmi dobre pozná nielen cieľové stúpanie, ale aj tie, ktoré vedú cestou k nemu ako Markstein a Ballon d´Alsace," pripomína oficiálny portál LeTour.fr. "La Planche je skutočný test pre každého z nás. Nemôžete sa skryť za nikoho, treba si to tvrdo odpracovať. Viem, že budem mať v závere veľa podporovateľov medzi fanúšikmi. Verím, že im dám odpoveď dobrým výsledkom," povedal Pinot, cituje ho Cyclingnews.

La Planche des Belles Filles bude po štvrtý raz od roku 2012 cieľom etapy na Tour de France. Dosiaľ sa tam radovali samé veľké mená - v roku 2012 Chris Froome, v roku 2014 Vincenzo Nibali a o tri roky neskôr Fabio Aru. Zaujímavo vyznieva aj nasledovná štatistika - cyklista, ktorý sa tam hore obliekol do žltého dresu lídra, prišiel s ním až do cieľa v Paríži. V roku 2012 to bol Bradley Wiggins, v roku 2014 víťaz etapy Nibali a v roku 2017 Froome.

Viac o téme: Tour de France Peter Sagan Christian Prudhomme Bora-Hansgrohe
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: Profimedia
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články