Megalomanský projekt a symbol futbalu: Alternatíva chrámu, z peňazí sa vám zatočí hlava!

San Siro
San Siro

MILÁNO - Milánske futbalové kluby AC a Inter chcú spoločne vybudovať nový štadión s kapacitou 60-tisíc miest. Futbalový stánok by mal vyrásť v blízkosti ikonického San Sira. Podľa zástupcov oboch významných "značiek" je to lepšia alternatívna ako zrekonštruovať arénu, ktorá vo svojej bohatej histórii štyrikrát hostila finále Ligy majstrov.

Kluby v stredu oficiálne požiadali milánske úrady o súhlas s výstavbou nového štadióna. Realizácia projektu by mal stáť 1,2 miliardy eur, pričom nová aréna sa stane centrom nielen športu, ale aj zábavy či nákupov. Podľa odhadov by malo vzniknúť až 3500 nových pracovných miest.

Nový štadión by mal byť aj akýmsi symbolom "znovuzrodenia" úspechov milánskych klubov v pohárovej Európe. AC Miláno získalo svoj zatiaľ posledný siedmy titul v Lige majstrov v roku 2007, Inter svoj tretí pred deviatimi rokmi. Navyše, futbalisti AC sa pre porušenie pravidiel finančnej fair play nepredstavia v nasledujúcom ročníku Európskej ligy 2019/2020, pretože za to dostali dištanc od Európskej futbalovej únie (UEFA).

Výstavba moderného 60-tisícového športového stánku by mohla mať vplyv aj na slávnostné otvorenie Zimných olympijských hier v roku 2026, ktorých organizáciu získalo Miláno spolu s Cortinou d'Ampezzo. San Siro organizátori navrhli Medzinárodnému olympijskému výboru (MOV) ako dejisko otváracieho ceremoniálu ZOH, no v hre je aj plánovaný nový štadión. Potrebné je však počkať si na detailný plán výstavby, respektíve na podrobný architektonický návrh komplexu.


Tagy: AC Miláno Inter Miláno San Siro

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Serie A
Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Alessandra Tarantino

DISKUSIA