Čierny štvrtok našich klubov: Sklamanie a beznádej, DAC pred odvetou v najlepšej pozícii

Emir Halilovič a Pavle SušičEmir Halilovič a Pavle Sušič Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

BRATISLAVA - Vo štvrtkových úvodných zápasoch 1. predkola Európskej ligy UEFA nezvíťazil ani jeden z trojice slovenských zástupcov. Najlepšiu východiskovú pozíciu pred budúcotýždňovou odvetou si vytvorila Dunajská Streda, ktorá v domácom prostredí remizovala s poľským tímom Cracovia Krakov 1:1.

Vlaňajší účastník skupinovej fázy európskej klubovej súťaže číslo dva Spartak Trnava aj MFK Ružomberok musia v odvete doťahovať dvojgólové manko, keďže súperom podľahli zhodne 0:2. Druhé súboje sú naplánované na štvrtok 18. júna. Trnava bude hrať doma proti Radniku Bijeljina z Bosny a Hercegoviny, Ružomberok sa predstaví v Sofii proti Levski a Dunajskú Streda cestuje do Poľska.

DAC zabrzdili obavy a prílišný rešpekt

Futbalisti Dunajskej Stredy nevstúpili do štvrtkového zápasu pred vlastnými fanúšikmi najlepšie. Podľa ich trénera Petra Hyballu mali voči súperovi prílišný rešpekt a nedostávali sa do vyložených šancí. Súťažnú premiéru v novom pôsobisku absolvoval obranca Dominik Kružliak, no debut v žlto-modrom drese mu zhorkol v situácii zo 40. minúty, keď nešťastne tečoval strelu súperovho útočníka Pelleho van Amersfoorta do vlastnej siete.

Odpoveď domácich však prišla rýchlo, o štyri minúty neskôr vyrovnal Marko Divkovič a stanovil konečný výsledok duelu na 1:1. "Musíme zostať pozitívni, mali sme šance na víťazný gól. Chcelo to trochu šťastia, aby nás v šestnástke trafila nejaká lopta. Je to stále 50 na 50," vyjadril sa pre RTVS obranca Ľubomír Šatka, pre ktorého to bol posledný zápas pred dunajskostredskými fanúšikmi.

Gólová radosť hráčov FC Galéria fotiek (27) Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Pred budúcotýždňovou odvetou je jasné, že ak chce DAC postúpiť, musí v druhom najväčšom meste Poľska skórovať. Hyballa verí, že sa to jeho zverencom podarí, no zároveň ich nabáda k tomu, aby si viac verili. "Musíme zahodiť zbytočný rešpekt a obavy z Európskej ligy. Po dnešnom zápase som hrdý na môj tím. Výkon z posledných tridsiatich minút bol taký, aký si predstavujem," cituje nemeckého trénera oficiálna webstránka klubu. V drese Cracovie Krakov odchytal celé stretnutie slovenský brankár Michal Peškovič. Po zápase priznal, že to bol pre neho špeciálny duel. "Návrat na Slovensko bol pre mňa emotívny, užil som si ho. Zápas bol z našej strany dobrý, výsledok 1:1 nám dáva nádej do odvety," uviedol skúsený 37-ročný gólman pre RTVS . Hráči Dunajskej Stredy sú v rovnakej situácii ako pred dvanástimi mesiacmi. Vtedy v rámci 1. predkola EL remizovali s Dinamom Tbilisi doma 1:1, v metropole Gruzínska triumfovali 2:1 a tešili sa z postupu.

Zdecimovaný Spartak s ranou do srdca

Víťaz Slovenského pohára Spartak Trnava začal svoju púť pohárovou Európou rovnako ako minulý rok proti súperovi z Bosny a Hercegoviny. Kým v minulej sezóne v dvojzápase s tímom Zrinjski Mostar v úvodnom predkole Ligy majstrov postúpil po konečnom skóre 2:1, v konfrontácii s Radnikom Bijeljina zatiaľ ťahá za kratší koniec. Na trávniku súpera Trnavčania herne neoslnili, len dvakrát vystrelili na bránku a po góloch Nedima Mekiča a Velibora Djuriča prehrali 0:2.

Druhý menovaný mohol v 76. min ešte prikrášliť skóre z pohľadu piateho tímu ostatnej sezóny najvyššej bosnianskej súťaže, ale príležitosť mu včasným vybehnutím zmaril Dobrivoj Rusov. "Prehrali sme, lebo Radnik bol agresívnejší. Vytvoril si tri šance a dal dva góly. Zaplatili sme za to, že hráčom chýbajú skúsenosti," zhodnotil zápas pre web Spartaka Trnava portugalský kouč Ricardo Chéu.

Tréner Trnavy Ricardo Chéu Galéria fotiek (27) Zdroj: TASR/Lukáš Grinaj

"Andeli" sa nedokázali revanšovať za minulotýždňovú prehru zo súboja o Československý superpohár, v ktorom nestačili na pražskú Slaviu a prehrali 0:3. Na ich výsledky vplýva aj rozsiahla obmena kádra. Z hráčov, ktorí vo štvrtok nastúpili v Banja Luke, si len dvaja (Dangubič, Rusov) pamätajú cenné víťazstvo nad Anderlechtom Brusel 1:0 z predošlej edície EL.

Zaujímavosťou je, že Radnik Bijeljina dosiahol vôbec svoje prvé víťazstvo v pohárovej Európe. Napriek úvodnému nezdaru Trnavčania neskladajú zbrane. "Sme iba v polčase a v odvete urobíme všetko pre to, aby sme tento dvojzápas otočili v náš prospech," skonštatoval Chéu. Emócie krotí aj tréner víťazného tímu Mladen Žižovič. "O postupe ešte nie je rozhodnuté. Čaká nás odveta v Trnave, kde domácich budú hnať dopredu výborní fanúšikovia.“

Ružomberčanov položilo sólo Paulinha

Po ročnej pauze sa bojuje o prienik do skupinovej fázy Európskej ligy tím MFK Ružomberok, ale z tria slovenských klubov má pred odvetou najťažšiu úlohu. Na pôde 26-násobného bulharského majstra Levski Sofia musí zmazať dvojgólové manko, pod Čebraťom totiž prehral 0:2. Liptáci v pohárovej Európe nestrelili gól v treťom domácom zápase za sebou, v roku 2017 podľahli nórskemu SK Brann aj anglickému Evertonu zhodne 0:1. Všetko mohlo byť inak, keby sa v 14. min Tihomir Kostadinov vyhol ofsajdovej pasci. V prvom polčase mali Ružomberčania hernú prevahu, ale 3695 divákov videlo iba vedúci gól Marianiho, ktorý presne zakončil hlavou.

Alexander Mojžiš a Martin Galéria fotiek (27) Zdroj: TASR/Dušan Hein

Krátko po zmene strán inkasovali Liptáci druhýkrát, v 51. min úspešne zakončil brejk hostí Paulinho. "Gól na 0:2 bol pre chalanov knokaut. Dvadsať minút nás súper nepustil do ničoho. Využil svoju kvalitu a skúsenosti. Bol lepší,“ povedal pre oficiálny klubový web Ján Haspra, ktorý je kormidelníkom MFK od júna 2019.

Tretí tím minulej sezóny Fortuna ligy mohol v závere streliť kontaktný gól, ale Hašek v 86. minúte poslal loptu len nad brvno hosťujúcej bránky. Hoci Ružomberčania doma neuspeli, ich tréner našiel po stretnutí aj možné pozitívum. "Skúsenosti, ktoré sme dnes získali, nám snáď do budúcnosti pomôžu,“ zakončil hodnotenie štvrtkovej slovensko-bulharskej konfrontácie tréner Haspra.

Viac o téme: Spartak Trnava DAC Dunajská Streda MFK Ružomberok