VIDEO Sagan dopredu vedel, že nemá šancu vyhrať: Asi by bolo lepšie, keby...

Peter Sagan
Peter Sagan

SAINT ETIENNE – Náročná sobotňajšia etapa Tour de France cez Centrálny masív poriadne vyšťavila aj Petra Sagana. Napriek množstvu nastúpaných kilometrov v siedmich vrchárskych prémiách sa dokázal udržať v čelnej skupine favoritov a napokon si v cieľovom meste Saint Ětienne došprintoval po 5. miesto.

Sagan mal v druhej polovici etapy problémy udržať sa v kopcoch v hlavnom poli, no i keď nabral stratu, v zjazdoch sa vždy dotiahol späť. Po etape uvažoval, či by nebolo lepšie šetriť sily: "Dnes som minul veľa energie, možno by bolo oveľa lepšie, keby som išiel v grupette, no musel som ostať s ďalšími pretekármi, ktorí bojujú o zelený dres. Pokúsim sa dobre zregenerovať po tejto ťažkej etape. Dnes som nemal žiadnu šancu vyhrať, vedel som, že posledný kopec je náročný a Julian Alaphilippe na ňom zaútočí. Bol pre neho perfektný, rovnako ako keď vyhral 3. etapu. Mal veľkú šancu ísť späť do žltého dresu a využil ju, gratulujem mu," povedal Sagan po etape pre oficiálnu stránku Tour. Na pretekárov čakalo v sobotu 200 km so siedmimi vrchárskymi prémiami, z toho piatimi 2. kategórie.

Na úpätí záverečnej vrchárskej prémoe mal už toho Sagan plné zuby, ale napokon dokázal zostať vpredu až do konca. Zdolali ho iba traja jazdci z úniku - víťazný Belgičan Thomas de Gendt a Francúzi Thibaut Pinot a Julian Alaphilippe, resp. v záverečnom šprinte skupiny favoritov bol rýchlejší ako jediný Slovák v pelotóne Austrálčan Michael Matthews. Práve jazdec tímu Sunweb sa vyprofiloval ako najvážnejší konkurent Sagana v boji o prvenstvo v bodovacej súťaži a v nasledujúcich kopcovitých etapách bude zrejme ešte veľmi hrýzť. Sagan s vypätím všetkých síl získal v sobotu 27 bodov do súťaže o zelený dres (10 na šprintérskej prémii a 17 v cieli). Celkovo sa prehupol cez hranicu 200 bodov a má 60-bodový náskok pred Matthewsom. Majstrovský útok Francúza Alaphilippa v záverečnom prémiovom stúpaní mu vyniesol návrat do žltého dresu lídra pretekov. Univerzál tímu Deceuninck - Quick Step má k dobru 23 sekúnd pred Talianom Giuliom Cicconem.


Tagy: Peter Sagan

Zdroj:
SITA, TASR, športky
Foto:
Profimeda; Video: Facebook, Youtube

DISKUSIA