VIDEO Najdlhšie finále histórie strhujúcim súbojom velikánov: Djokovič zložil Federerovi poklonu

Srbský tenista Novak Djokovič sa stal piatykrát v kariére víťazom wimbledonskej dvojhry a získal 16. grandslamový titulSrbský tenista Novak Djokovič sa stal piatykrát v kariére víťazom wimbledonskej dvojhry a získal 16. grandslamový titul Zdroj: TASR/AP/Ben Curtis

WIMBLEON - Srbský tenista Novak Djokovič sa stal piatykrát v kariére víťazom wimbledonskej dvojhry a získal 16. grandslamový titul. Najvyššie nasadený obhajca trofeje zdolal v najdlhšom finále v histórii turnajovú dvojku Švajčiara Rogera Federera po päťsetovej bitke 7:6 (5), 1:6, 7:6 (4), 4:6, 13:12 (3). Zápas trval 4 hodiny a 55 minút. V rozhodujúcom dejstve odvrátil Djokovič za stavu 7:8 pri podaní súpera dva mečbaly.

"Nole" je prvý tridsiatnik, ktorý dokázal triumfovať na tráve All England Clubu dvakrát za sebou.  V počte wimbledonských titulov sa Djokovič dotiahol na Švéda Björna Borga a Brita Laurencea Dohertyho. Federera zdolal vo finále tretieho grandslamu sezóny aj v rokoch 2015 a 2014. Naposledy s ním prehral na grandslamovej pôde v roku 2012 vo wimbledonskom semifinále. V päťsetových zápasoch má s ním bilanciu 4:0. Vďaka nedeľňajšiemu triumfu si odnáša prémiu 2,35 milióna libier a 2000 bodov do svetového rebríčka ATP. Suverénne si udrží post svetovej jednotky. Federer nevyužil šancu na zisk deviateho wimbledonského a rekordného 21. grandslamového titulu. Vo svetovom rebríčku zostane na treťom mieste za Španielom Rafaelom Nadalom, ktorého vyradil v semifinále.

Roger Federer Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP - Ben Curtis

Federer začal aktívne, snažil sa diktovať tempo a za stavu 2:1 sa dostal k prvému brejkbalu. Šancu však nevyužil. Za stavu 5:4 viedol Švajčiar po dvoch skvelých forhendových stopbaloch pri podaní Djokoviča 30:0, Srb však následne získal štyri fiftíny za sebou a o osude prvého setu rozhodol až tajbrejk. V jeho úvode viedol Djokovič po troch nevynútených chybách Federera 3:1. Švajčiar síce otočil na 5:3, no potom prišli ďalšie tri nevynútené chyby, z toho dve po pokazených nahratých forhendoch. Úvodné dejstvo sa stalo korisťou Djokoviča.

Federer sa rýchlo otriasol a v druhom dejstve na dvorci dominoval. Dvakrát prelomil podanie Djokoviča a vybudoval si rozhodujúci náskok 4:0. Federer zlepšil returny, začal mať navrch aj pri dlhších výmenách od základnej čiary a dokázal Djokoviča zatlačiť do defenzívy. Srb akoby záver druhého setu vypustil, za stavu 1:5 neuhral pri vlastnom servise ani fiftín a zakončil ho dvojchybou.

Novak Djokovič Galéria fotiek (9) Zdroj: SITA/AP - Ben Curtis

Aj v treťom sete pôsobil Federer na dvorci sviežim dojmom. Suverénne si vyhrával svoje podania a nepúšťal súpera k brejkbalom. Za stavu 4:4 viedol Djokovič pri podaní Federera 30:15, no Švajčiara opäť podržal servis. V ďalšom geme sa Federer po úspešnom halfvoleji dostal k setbalu, no Djokovič ho odvrátil výborným podaním, vyrovnal na 5:5 a rovnako ako v prvom sete prišiel na rad tajbrejk. V ňom opäť slávil úspech Djokovič, Federer doplatil na ľahké nevynútené chyby.

Švajčiar po prehratom tajbrejku nezložil zbrane, vo štvrtom sete za stavu 2:2 po štvrtý raz v zápase prelomil podanie Djokoviča a po ďalšom brejku v siedmom geme odskočil súperovi na 5:2. Djokovič ešte znížil na 4:5, no v desiatom geme Federer pri vlastnom servise nezaváhal a vynútil si piaty set. V ňom si Djokovič za stavu 2:1 vypracoval tri brejkbaly, Federer ich odvrátil, v šiestom geme však po úspešnom Djokovičovom obhodení stratil servis a Srb sa ujal vedenia 4:2. Brejk však nepotvrdil, keď mu odišlo prvé podanie, čo Federer využil. V ďalšom geme Švajčiar vyrovnal na 4:4 a dráma pokračovala. Za stavu 8:7 Federer po úspešnom obhodení zobral Srbovi podanie a v ďalšom geme mal k dispozícii dva mečbaly. Djokovič ich však odvrátil, rovnako ako dva brejkbaly za stavu 11:11 a rozhodnutie priniesla až tohtoročná wimbledonská novinka - tajbrejk za stavu 12:12. Aj tretiu skrátenú hru vyhral Djokovič, za stavu 6:3 premenil hneď prvý mečbal a upravil vzájomnú bilanciu s Federerom na 25:22.

Djokovič označil tohtoročné wimbledonské finále za jedno z najvzrušujúcejších v kariére. "Určite patrí do prvej trojky. Je skvelé, že som v ňom mohol nastúpiť proti najlepšiemu tenistovi histórie. Obaja sme mali svoje šance. Je takmer nemožné, že sa mi podarilo vyhrať po dvoch odvrátených mečbaloch. V tajbrejkoch som mal pevné nervy. Klobúk dolu pred Rogerom. Bol by som rád, keby som v 37 rokoch dokazoval to, čo on teraz. Keď som mal štyri, päť rokov, sníval som, že budem tenista a stanem sa wimbledonským šampiónom. Je skvelé, že sa môžem o tento titul podeliť s mojimi deťmi a rodičmi. Všetci počas zápasu trpeli, no napokon to dobre dopadlo," uviedol Srb vo svojom príhovore.

Federer zobral finálovú prehru športovo: "Dal som do toho maximum a mal som šance dotiahnuť zápas do víťazného konca. Novak však potvrdil, prečo je svetová jednotka. Nemám si čo vyčítať, urobil som pre úspech maximum. Cítim sa vo veku 37 rokov skvele. Aj v tomto veku to ide."

muži - dvojhra - finále:
Novak Djokovič (1-Srb.) - Roger Federer (2-Švajč.) 7:6 (5), 1:6, 7:6 (4), 4:6, 13:12 (3)

Viac o téme: Roger Federer Novak Djokovič