Federerove úprimné slová po krutej prehre: Nehrám preto, aby som lámal rekordy, chcel som iba...

Roger Federer
Roger Federer

LONDÝN - Legendárna Martina Navrátilová pred finále mužskej dvojhry tušila, že jej wimbledonský rekord 9 singlových titulov sa otriasa v základoch. Američanka s československým rodiskom pred finále medzi Rogerom Federerom a Novakom Djokovičom pre britské médiá podotkla: "Už sa to vezie, vyrovnanie rekordu je na ceste..."

Najznámejšia "Čechoameričanka" nepriamo dala najavo, že verí v deviaty triumf Federera. Napokon jej to nevyšlo, hoci švajčiarsky tenisový expres bol počas zápasu dvakrát najbližšie ako mohol - mal na rakete dva mečbaly.

"Veľký rešpekt pred oboma, ako to hrajú. Je zrejmé, že sa tak dobre poznajú, že už ani nemôžu na seba nič vymyslieť. Vedia, že musia podať svoje herné optimum a hľadať minimum slabých miest na tom druhom, aby si zachovali šancu na víťazstvo," vravela Navrátilová pred finále, citoval ju portál metro.co.uk.

Po veľkej päťsetovej bitke vysvitlo, že Federer bol síce štatisticky lepším na kurte, ale minimálne dve podstatné veci nezvládol - nepremenil mečbaly a prehral všetky tri tajbrejky. A to ho stálo takmer isté víťazstvo. Podobný zápas s nezvládnutou koncovkou proti Djokovičovi zažil na US Open 2011. V semifinále vtedy Švajčiar viedol nad Srbom 5:3 v piatom sete, mal pri svojom podaní dva mečbaly, a predsa nezvíťazil. "Ťažko sa mi o tom hovorí. Neviem, či je lepšie prehrať trikrát 2:6 alebo takto v tajbrejku piateho setu. Na konci je to asi jedno," uviedol Roger Federer. "Môžete cítiť sklamanie, či hnev, ani neviem, čo vlastne prevláda. Cítim len, že som nevyužil obrovskú šancu. nemôžem tomu uveriť," súkal zo seba sklamaný 20-násobný grandslamový víťaz.

Smutný Federer zvládol záverečný ceremoniál, v ktorom bol "až" ten druhý v záberoch kamier a bleskoch fotoaparátov, s noblesou šampióna. Vnútorne ho však hrýzlo, ako zlyhal v najdôležitejších momentoch zápasu. Na pripomenutie, že prípadným triumfom mohol opäť zlepšiť svoje rekordné štatistiky, zareagoval: "Nehrám tenis, aby som lámal rekordy. Celé je to iba o tom, že som chcel vyhrať Wimbledon. Ukázať zaplneným tribúnam s úžasnými fanúšikmi dobrý tenis. A samozrejme, postaviť sa proti Novakovi na centrálnom dvorci. Toto som chcel. Veľa z toho sa mi podarilo naplniť. Celkovo som veľmi šťastný, akú úroveň hry som predviedol."

Federer je osemnásobný wimbledonský víťaz, ale až doteraz sa najviac spomínalo na jeho prehru s Rafaelom Nadalom vo finále v roku 2008. Švajčiar vtedy podľahol Španielovi 7:9 v piatom sete a zápas bol až donedávna považovaný za najlepší v modernej tenisovej ére. Čo hovorí na názor, že aktuálne finále proti Djokovičovi bolo kvalitatívne ešte lepšie? "Mám porovnať dve svoje najväčšie prehry? Tak dobre," uškrnul sa Federer a pokračoval: "Súčasné finále bolo priamočiarejšie a možno aj férovejšie v tom, že sme nehrali bez dažďových a nočných prestávok. Veľa momentov tam však bolo podobných. Áno, boli tam podobnosti. A vlastne jediná istá podobnosť je v tom, že som oba zápasy prehral."

Najviac wimbledonských titulov vo dvojhre v otvorenej ére tenisu (muži+ženy):
Martina Navrátilová (USA) 9
Roger Federer (Švaj.) 8
Serena Williamsová a Pete Sampras (obaja USA) obaja 7
Steffi Grafová (Nem.), Venus Williamsová (USA), Novak Djokovič (Srb.) a Björn Borg (Švéd.) po 5


Tagy: Roger Federer Wimbledon

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Tim Ireland

DISKUSIA