Útok na celkové prvenstvo myslia smrteľne vážne: Ostatní môžu zbierať etapy, my vyhráme!

Gerain Thomas
Gerain Thomas

ALBI - Tím Ineos má po takmer polovici itinerára cyklistických pretekov Tour de France 2019 pripravenú ideálnu pozíciu na celkový triumf. Počas utorňajšieho dňa voľna v mestečku Albi to vyhlásil šéf stajne Dave Brailsford, ktorému v pondelok zahral do karát aj nečakaný vývoj v 10. etape. Pôvodne to mala byť "nudná" štácia s hromadným finišom celého pelotónu, napokon sa ale stala pohromou pre viacerých favoritov.

Ineos, nástupca predtým dominantného zoskupenia Sky, momentálne v celkovej klasifikácii okupuje druhú a tretiu priečku, na ktorých za trochu nečakaným lídrom domácim Julianom Alaphilippom figurujú obhajca titulu Brit Geraint Thomas a Kolumbijčan Egan Bernal. "Nepochybne je to najpozitívnejší štart do Tour, aký sme kedy mali. A dramaticky iný ako minulý rok," citovala agentúra AFP Brailsforda. Ten narážal na piskot a nevôľu divákov voči tímu Sky počas vlaňajších pretekov kvôli štartu Chrisa Frooma napriek podozreniam z dopingových previnení. Slovné prestrelky viedol minulý rok Tím Sky aj s organizátormi pretekov. "Teraz cítime podporu a pozitívne ohlasy, takže si to užívame ešte viac."

Obhajca Thomas stráca na klasikára Alaphilippe v celkovom poradí 72 sekúnd, ale zatiaľ ho za výrazného konkurenta v boji o celkový triumf nepovažuje. "Má za sebou skvelý štart do pretekov, jeho aktívna práca priniesla ovocie. Ale neznamená to automaticky, že je teraz adept na prvenstvo. Počas druhého voľného dňa budeme múdrejší a ak by nebodaj dovtedy zvýšil svoj náskok, obávali by sme sa ho už viac. Aj my totiž máme za sebou skvelých desať dní a boli by ešte krajšie, ak by sme na Alaphilippa strácali iba niekoľko sekúnd a nie viac ako minútu. My ale máme naďalej jediný cieľ a tým je vyhrať Tour. Ostatné tímy môžu zbierať etapy a podobne," vyhlásil sebavedomý Thomas.

V pondelňajšej 10. etape získal Thomas v súboji s viacerými konkurentmi na žltý dres nečakanú výhodu. Silný bočný vietor v závere etapy roztrhal pelotón, na čo doplatili zvučné mená. Thibaut Pinot, Rigoberto Uran, Richie Porte, Jakob Fuglsang stratili 100 sekúnd, ešte výraznejšie manko nabral napríklad Mikel Landa. Všetci doplatili na to, že nezachytili atak tímov na čele pelotónu približne 30 km pred cieľom, Landu spomalil pád. Posledné kilometre vyzerali už skôr ako časovka tímov než klasická rovinatá etapa, keď sa vpredu snažili najmä Ineos a Deceunick Quick-Step. Vo veternej lotérii už ďalší neboli schopní manko na špicu zmazať. "Bola to od nich pozičná chyba, ja som sa naopak cítil akoby sme práve dali gól," reagoval šéf Ineosu Brailsford. "Práve pre toto je Tour iná ako ostatné preteky. Pozor si musíte dávať v každej sekunde, inak sa to pre vás môže skončiť obrovskou časovou stratou. Počasie sme pozorne sledovali a rozprávali sme sa o tom už na taktickej príprave pred etapou. Oplatilo sa."

V prvej skupine sa v pondelok udržal aj Slovák Peter Sagan, ktorý napokon v Albi finišoval piaty a nezopakoval tak svoj triumf v tomto meste spred šiestich rokov. Napriek tomu má aj tentoraz Tour skvele rozbehnutú a na čele bodovacej súťaže o zelený dres má aktuálne 229 bodov a náskok 62 bodov pred druhým Austrálčanom Michaelom Matthewsom. "Zatiaľ som spokojný. Vyhral som jednu etapu, mám na sebe zelený dres a dúfam, že sa mi ho podarí udržať až do Paríža," povedal Sagan v rozhovore pre RTVS. Podľa viacerých odborníkov je už teraz slovenský reprezentant jasným favoritom na zisk rekordného siedmeho zeleného dresu na Tour. Na jazdcov totiž okrem časovky čakajú prevažne už iba horské etapy, pre šprintérov sú pripravené ešte tri dojazdy. Muselo by sa stať teda čosi nepredvídané (pád, choroba, časový limit), aby Sagan zelený dres nepriniesol až do cieľa na Champs-Élysées.


Tagy: Peter Sagan Geraint Thomas Dave Brailsford Tím Ineos

Zdroj:
TASR
Foto:
SITA/AP/Thibault Camus

DISKUSIA