Sagana pasujú do pozície veľkého favorita: Kartami môže zamiešať...

Peter Sagan a jeho oslavné gestoPeter Sagan a jeho oslavné gesto Zdroj: SITA/AP Photo/Thibault Camus

BRATISLAVA - Po dni voľna pokračuje cyklistická Tour de France jedenástou etapou z Albi do Toulouse (167 km) a na jej konci by mali zabojovať o víťazstvo šprintéri typu Eliu Vivianiho či Dylana Groenewegena. Aj pre Petra Sagana je to jedna z posledných možností ako zaútočiť na etapové víťazstvo. Pyreneje a Alpy už budú o čomsi inom ako o rýchlych koncovkách a hromadnom špurte.

"Len dve kategorizované stúpania tretej a štvrtej kategórie v prvej polovici. Táto etapa je pozvoľný návrat do akcie po dni voľna. Cyklisti dostanú šancu, aby sa 'rozpretekali' pred náročnými horskými testami v Pyrenejach," napísal špecializovaný portál Cyclingnews. Rovnaký zdroj pripomína, že v Toulouse sa dosiaľ naposledy finišovalo pred jedenástimi rokmi a etapu tam v lejaku vyhral Brit Mark Cavendish, ktorý teraz na "Starej dáme" chýba. Komplikáciou na ceste do cieľového mesta môže byť vietor, ktorý býva v otvorenej krajine pred Toulouse pravidelným návštevníkom. "Vietor môže zamiešať kartami a urobiť rozdiely," pripomínajú organizátori.

Oficiálny portál LeTour.fr si všimol, že zatiaľ minimum účastníkov odstúpilo z pretekov. Počas úvodných desiatich dní boli len piati takí, ktorí predčasne opustili pelotón TdF. "Tímy Cofidis a CCC stratili po dvoch jazdcov a EF Education First jedného. Devätnásť tímov stále pokračuje v plnej zostave, čo je rekordné číslo," napísali Francúzi.

Jediný Slovák v pelotóne TdF nezostal nič dlžný svojej povesti z minulosti. Neustále aktívny Peter Sagan má po prvej polovici Tour na konte sedem umiestnení v najlepšej päťke etapového poradia vrátane víťazstva, druhého aj tretieho miesta. Trojnásobný majster sveta v drese tímu Bora-Hansgrohe aktuálne útočí na zisk rekordného siedmeho dresu zelenej farby a darí sa mu. Na čele bodovacej súťaže má náskok 62 bodov pred Austrálčanom Michaelom Matthewsom. Sagan však zostáva obozretný.

"Šesťdesiatbodový náskok nič neznamená. Keď má človek zlý deň, veľmi rýchlo ho môže stratiť. Budem musieť byť naďalej neustále koncentrovaný," uviedol Peter Sagan pre RTVS počas voľného dňa neďaleko Albi. Na margo náročného programu do konca pretekov sa vyjadril aj slovenský športový riaditeľ tímu Bora-Hansgrohe Ján Valach. "Čakajú nás pekné, ale aj náročné etapy v Pyrenajach a Alpách. Peter Sagan ich doteraz vždy zvládal, tak verím, že mu to pôjde aj naďalej."

Viac o téme: Peter Sagan Ján Valach
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP Photo/Thibault Camus
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články