Slovensko láka absolútnu cyklistickú špičku: Okrem Bory bude v špurtoch aj slávny Viviani!

Elia Viviani
Elia Viviani

BRATISLAVA - Vlani dodali celkového víťaza Juliana Alaphilippa a ich pretekári ovládli tri z piatich etáp. Tím Deceuninck - Quick pred necelým rokom kraľoval pretekom Okolo Slovenska (UCI kat. 2.1.) a jeho ambiciózny šéf Patrick Lefevere sľúbil, že sa na slovenské cesty vrátia v rovnako silnej zostave.

Sľub zrejme dodrží, lebo podľa informácií špecializovaného portálu cycling-info.sk sa aj na 63. ročník Okolo Slovenska (18.- 21. 9.) chystá najlepší tím World Tour v počte dosiahnutých víťazstiev vo veľmi silnom zložení. Jeho šprintérskym lídrom bude držiteľ siedmich tohtoročných a celkovo 74 kariérnych víťazstiev Talian Elia Viviani. Na aktuálnej Tour de France si olympijský šampión v dráharskom omniu z Rio de Janeira 2016 zatiaľ pripísal jednu víťaznú etapovú koncovku.

"O ideálne špurty pre Vivianiho sa budú starať Talian Fabio Sabatini, Dán Michael Mörköv a Belgičan Yves Lampaert. Je to takmer rovnaký vlak, aký má Talian na Tour, no tam je jeho posledným rozbiehačom Maximiliano Richeze. U nás sa bude spoliehať na Sabatiniho, ktorý Vivianimu pripravoval koncovky na Tour Down Under, UAE Tour a Giro d'Italia," informuje cycling-info.sk.

Preteky Okolo Slovenska budú mať tento rok rovinatejší profil ako vlani. Aj vďaka cieľovým bonifikáciám by preto 30-ročný Viviani mohol patriť medzi kandidátov na celkové víťazstvo. "Ak by nevydržal kopcovitú etapu cez Tatry do Ružomberka, vzhľadom na skvelú časovku a prípadné delenia na vetre by mohol byť favoritom Yves Lampaert, ale aj víťaz vlaňajšieho prológu v Poprade Luxemburčan Bob Jungels, ktorému bude sedieť aj krátke cieľové stúpanie na Hlohovecký zámok. Klasickými domestikmi budú Belgičan Iljo Keisse a Francúz Rémi Cavagna," dodáva vo svojej prognóze Lukáš Timko z portálu cycling-info.sk.

Z elitného seriálu UCI World Tour sa tento rok na Slovensko chystá 5 tímov, najviac v histórii. Okrem spomenutého Deceunincku - Quick Step to budú Bora-Hansgrohe (pravdepodobne v zostave aj so Slovákmi Jurajom Saganom a Erikom Baškom/) CCC Team, UAE Team Emirates a Groupama-FDJ. "Zostavy už poslali Bora aj UAE, ale ešte nereflektovali profily etáp. Nemci plánujú poslať Emanuela Buchmanna či Lukasa Pöstlbergera," dodáva cycling-info.sk.

V poradí 63. ročník pretekov Okolo Slovenska bude mať štyri etapy, pričom úvodná bude rozdelená do dvoch "poloetáp". V stredu 18. septembra bude najskôr v Bardejove na programe 138 km dlhá etapa a neskôr v ten istý deň aj krátka individuálna časovka jednotlivcov s dĺžkou 6,8 km. Motto obľúbeného podujatia znie "Z východu na západ". Cyklisti sa postupne presunú na západ Slovenska cez Ružomberok a Hlohovec, pričom podujatie vyvrcholí dojazdom v Senici.


Tagy: Elia Viviani Patrick Lefevere

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP/Christophe Ena

DISKUSIA