24 hodín do dňa s veľkým D: Predčasné voľby prezidenta asociácie, v osudí dve mená

Ilustračné foto
Ilustračné foto

BRATISLAVA - Ľubomír Ryšavý alebo Miloš Drgoň? Už v sobotu 20. júla sa rozhodne o tom, kto z tejto dvojice bude novým prezidentom Slovenskej basketbalovej asociácie (SBA). Predčasné voľby sú dôsledkom nečakaného odchodu Pavla Bagina, ktorý 8. júna abdikoval z funkcie. Okrem prezidenta SBA sa na mimoriadnej konferencii určí aj zloženie Výkonného výboru SBA a meno predsedu Hracej komisie SBA.

Prvým z kandidátov na post prezidenta SBA je Ľubomír Ryšavý, ktorý momentálne zastáva funkciu zastupujúceho prezidenta. Po skončení hráčskej kariéry si vyskúšal pozíciu trénera, hráčskeho agenta a ako generálny sekretár SBA sa podieľal na postupe Slovenska na OH 2000 v Sydney. Po rokoch snahy o ekonomickú stabilitu je podľa neho čas na výrazný progres, pričom prioritou má byť práca s mládežou.

"Ak chceme mať kvalitnú hráčsku základňu aj v budúcnosti, musíme pracovať na rozvoji našej mládeže. S tým súvisí aj ambícia pokračovať v úspešných mládežníckych projektoch," skonštatoval Ryšavý. Za dôležité tiež považuje vzdelávanie trénerov v zahraničí a tiež sa netají ambíciou zorganizovať v blízkej budúcnosti kontinentálne šampionáty na Slovensku. "Cieľom je dokončiť prípravy na výstavbu športových hál s predpokladom organizovania majstrovstiev Európy 2022 hráčov do 18 rokov a majstrovstiev Európy žien do 20 rokov v roku 2021," uvádza sa v oficiálnom vyhlásení.

Ľubomír Ryšavý, kandidát na prezidenta SBA

Ryšavého súperom v súboji o uvoľnenú prezidentskú stoličku je Miloš Drgoň - aktuálny predseda Komisie ženských basketbalových klubov SBA (KŽBK). Svoju kandidatúru oznámil necelé tri týždne pred voľbami a mal by počítať s výraznou podporou ženských klubov. Od roku 2012 bol výkonným riaditeľom tímu Piešťanské Čajky, ktorý patrí medzi elitu najvyššej slovenskej súťaže. "Čajky" síce nedokázali zastaviť košicko-ružomberskú dominanciu, ale aj vďaka Drgoňovej práci boli v ostatných piatich sezónach až štyrikrát vo finále.

Podpora ženských klubov nemusí vo voľbách stačiť, čo si 48-ročný rodák z Piešťan uvedomuje. "Podporu budem hľadať aj na strane našich mužských kolegov. Mojim cieľom je, aby SBA pracovala pre všetky kluby. Len spoločne môžeme zastaviť rozvrat vzťahov medzi SBA a klubmi, ako aj zvrátiť postupný pokles členov našej basketbalovej rodiny," cituje Drgoňove slová portál slovakbasket.sk. Spomínaná voľba je naplánovaná v sobotu o 12.15 h na konferencii v bratislavskom hoteli Holiday Inn.


Tagy: SBA Ľubomír Ryšavý Pavol Bagin Miloš Drgoň

Zdroj:
SITA
Foto:
TASR - Pavol Zachar

DISKUSIA