Ženská cyklistika sa možno dočká výraznej popularity: Šéf UCI bojuje o vznik Tour de France

David Lappartient
David Lappartient

PARÍŽ - Medzinárodná cyklistická únia (UCI) verí, že sa jej podarí presvedčiť organizátorov Tour de France na usporiadanie ženskej obdoby slávneho etapového preteku. Šéf UCI David Lappartient pripustil, že obe strany o tejto možnosti diskutovali. Cieľom je podpora ženskej cyklistiky, pre ktorú by bol taký závod skvelou reklamou.

Spoločnosť Amaury Sport Organisation (ASO), ktorá Tour organizuje, stojí aj za organizáciu ženskej jednorázovky La Course by Le Tour de France, ktorej šiesty ročník sa pôjde dnes v okolí Pau na trati s dĺžkou 121 kilometrov.
 
Lappartient potvrdil, že s ASO prejednával možnosť urobiť z La Course desaťetapové preteky, čím by sa vyrovnal pred pár dňami skončenému závodu Giro Rosa.
 
Ženská obdoba ďalšieho z podujatí trojkoruny Grand Tours, ktorý každoročne jazdia muži, má za sebou už 30. ročník. Zahŕňa desať etáp, čo z Giro Rosa robí zrejme najprestížnejšie preteky v kalendári ženských pretekov.
 
"Čo nášmu športu chýba, je veľký etapový závod pre ženy, ktorý by bol vidieť po celom svete. Myslím, že Tour de France by nám v tomto smere mohla naozaj pomôcť," uviedol Lappartient v rozhovore pre BBC.
 
Štyridsaťšesťročný Francúz prisľúbil, že bude aj naďalej bojovať za ženskú Tour. A zároveň verí, že ASO dokáže prekonať najmä logistické prekážky, ktoré bránia organizovanie dlhšieho závodu žien v priebehu "Starej dámy".
 
"Pre ženy sú jednodňové preteky jednoznačne málo. Keď tu budeme chcieť ženskú Tour de France, tak tu byť môže. Hovorili sme o tom s ASO veľmi intenzívne a ja verím, že v budúcnosti môžeme dosiahnuť dohodu," vyhlásil Lappartient.

Tagy: Tour de France UCI David Lappartient

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Cornelius Poppe/NTB scanpix

DISKUSIA