Koniec slovenského talentu: 18-ročná krasokorčuliarka vymení kariéru za štúdium

Na snímke slovenská krasokorčuliarka Silvia HugecNa snímke slovenská krasokorčuliarka Silvia Hugec Zdroj: TASR - Martin Baumann

BRATISLAVA - Dvojnásobná účastníčka majstrovstiev Európy v krasokorčuľovaní Silvia Hugec ukončila súťažnú kariéru už vo veku 18 rokov a v najbližšom období sa bude venovať štúdiu na Kolumbijskej univerzite v New Yorku. Vlaňajšia majsterka Slovenska oznámila svoje rozhodnutie na sociálnej sieti Instagram. Americká rodáčka vlastniaca aj slovenské občianstvo v ostatných štyroch mesiacoch netrénovala na najvyššej úrovni a koniec s profesionálnym krasokorčuľovaním označila za správny.

"Vlani po dokončení strednej školy som si dala rok oddychu od štúdia a naplno som sa venovala športu, aby som sa mohla zúčastňovať na medzinárodných súťažiach. Spočiatku to vyzeralo ako dobrý nápad, ale postupne som strácala lásku ku korčuľovaniu. Musela som každý deň chodiť na ľad a nebrala som to ako zábavu, ale iba ako prácu. Stratila som vášeň, čo sa prejavilo na slabšom tréningu aj zhoršených výsledkoch. Vzhľadom na zlé výkony som stratila vieru vo svoje schopnosti, pridali sa k tomu problémy so stravovaním a ocitla som sa na dne," opisovala Hugec v statuse na sociálnej sieti.

Ťažkosti, ktoré ju sužovali, sa rozhodla mladá krasokorčuliarka vyriešiť prestávkou od súťažného jazdenia. Po štyroch mesiacoch od tohto momentu definitívne vie, že sa na profesionálne klziská už nevráti. "Potrebovala som nájsť samú seba, aká som bez korčúľ a nablýskaných odevov. S odstupom času musím povedať, že to bolo najlepšie rozhodnutie, aké som mohla urobiť. Som zdravšia, častejšie sa usmievam. Vzhľadom na to, že nastupujem na vysokú školu a budem tomu musieť obetovať veľa času, rozhodla som sa ukončiť súťažnú kariéru. Ďakujem všetkým za podporu. Ďakujem za šancu, ktorú som dostala od Slovenska. Som šťastná, že som mohla reprezentovať takúto krásnu krajinu," dodala.

Slovenské krasokorčuľovanie prišlo o jednu z dvoch pretekárok, ktoré mohli krajinu spod Tatier reprezentovať na vrcholných podujatiach v súťažiach sólistiek. Poslednou nádejou zostáva Nicole Rajičová, ktorá však od minulého roka pôsobí na Ministerstve financií SR a jej krasokorčuliarske ambície musia z časti ustúpiť pracovným povinnostiam. "Stále platí, že by som veľmi rada pokračovala v kariére. Človek síce nevie, čo ho čaká zajtra, ale chcem sa udržiavať a zlepšovať. Uvidíme, čo sa nakoniec stane," uviedla v nedávnom rozhovore.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Figure skating has been my identity for the past 15 years of my life. If you didn’t know me, the one thing you probably did know about me was that I was a figure skater. And it’s truly all I wanted to do. After I graduated last year, I even decided to take a year off from school to continue skating internationally. And yet while this seemed like a good idea at first, I found myself losing my love for figure skating. I would dread having to come to the rink everyday, and even skating well didn’t bring that joy like it once did. In essence, I started viewing it as my job and not as my passion. I started to train poorly, which correlated to me performing poorly in competitions as well. These poor performances only caused me to lose more belief in myself. And coupled with an eating disorder, I truly was at my lowest. Clawing my way back felt impossible. The only solution was taking a break from figure skating after the season. I needed to find who I was without the skates and sparkly dresses. I needed to find my real identity. It’s been 4 months since I’ve stopped training at an elite level, and I can truly say it was the best decision I’ve ever made. Not only am I healthier and do I find myself smiling more often, but I also rediscovered my love for figure skating. However, with college coming up, and the huge adjustment I’ll have to make with that, I’ve decided to end my competitive career. It was a tough decision, but ultimately the right one. I want to thank everyone who helped me along the way. Thank you to all of my coaches, from the ones who taught me crossovers to those who taught me triples. You have guided me along my journey and shaped me into the woman I am today. Thank you to all my friends, the real ones, who truly supported me and helped me through my lowest points. Thank you to my mom (@velkasia), who traveled with me to every single international competition (even North Korea). But most importantly, thank you to my country. I’m so lucky to have represented the beautiful country of Slovakia. Thank you for taking a chance on me. As I look to the new chapter of my life, I’m happy that I can close this one with a smile on my face

Príspevok, ktorý zdieľa Silvia Hugec (@silvia_hugec),

 

Viac o téme: Silvia Hugec
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Martin Baumann
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články