Japonská príkladná poctivosť rok pred olympiádou: Máme už hotovo, vyriešený aj kolaps dopravy

Thomas Bach
Thomas Bach

TOKIO - Rok pred slávnostným otvorením letných olympijských hier v Tokiu, ktoré sa budú konať od 24. júla do 9. augusta 2020, finišujú japonskí usporiadatelia s prípravami. Dokončuje sa výstavba nových štadiónov, minulý mesiac sa začal celosvetový predaj vstupeniek.

"Nepamätám si žiadneho iného usporiadateľa, ktorý by bol rok pred hrami prakticky pripravený," prehlásil nedávno predseda Medzinárodného olympijského výboru Thomas Bach. 

Z ôsmich nových športovísk je hotová viac než polovica, zvyšných 35 je buď renovovaných, alebo dočasných. Národný štadión, kde sa vedľa slávnostných ceremoniálov uskutočnia i atletické súťaže a niekoľko futbalových zápasov, je dokončený z 90 percent. Otvorený by mal byť v decembri, pôvodne plánovaná kapacita bola znížená z 80 na 68 tisíc. 

Stavba za 1,25 miliardy dolárov vyrástla na mieste arény, ktorá hostila predošlé olympijské hry v japonskej metropole v roku 1964, ale o pol storočie neskôr bola zbúraná. Pôvodne mal nový štadión hostiť finále tohtoročného svetového šampionátu v rugby, ale kvôli zdržaniu v súvislosti s vypísaním novej súťaže bol zápas o titul presunutý do Jokohamy. 

Náklady na olympiádu sú hradené hlavne z verejných zdrojov. Tri štvrtiny rozpočtu pochádzajú od mesta a japonskej i regionálnej vlády. I keď pôvodne plánovaný rozpočet 7,8 miliardy dolárov bude podobne ako pri predošlých hrách prekročený, usporiadatelia sa snažia šetriť. 

Medaily budú vyrobené z kovu zo starých mobilných telefónov, tabletov či digitálnych kamier, stupne víťazov zase z plastových fľašiek. Recyklované materiály budú čiastočne využité taktiež pri tvorbe oblečenia pre bežcov s olympijskou pochodňou. 

Do programu hier, v ktorých je rekordných 33 športov a 339 súťaží, pribudli oproti predošlým OH v Riu de Janeiro skateboarding, surfing, športové lezenie, karate, baseball so softballom a basketbal 3 na 3. Disciplín je o 33 viac, počet športovcov by však mal oproti Riu klesnúť. 

Veľké obavy vyvolávajú očakávané horúčavy a vysoká vlhkosť. Štart maratónu bol preto posunutý na šiestu hodinu ráno, preteky na 50 kilometrov chôdze sa začnú dokonca už o 5:30 miestneho času. Preplnenej hromadnej doprave by malo v priebehu hier uľaviť opatrenie, podľa ktorého budú státisíce zamestnancov firiem s kanceláriami v Tokiu pracovať z domu. 

Velké obavy vyvolávají očekávané horko a vysoká vlhkost. Start maratonů byl proto posunut na šestou hodinu ranní, závod na 50 kilometrů chůze začne dokonce již v 5:30 místního času. Přeplněné hromadné dopravě v průběhu her by mělo ulevit opatření, podle nějž budou statisíce zaměstnanců firem, které mají kanceláře v Tokiu, pracovat z domova.

 


Tagy: Thomas Bach OH 2020

Zdroj:
ČTK
Foto:
SITA/AP/Laurent Gillieron

DISKUSIA