VIDEO Mladučký Maďar šokoval svet: Len 19-ročný talent prekonal svetový rekord Phelpsa!

Maďarský plavec Kristóf MilákMaďarský plavec Kristóf Milák Zdroj: SITA/AP/Lee Jin-man

KWANGDŽU - Maďarský plavec Kristóf Milák prekonal desať rokov starý svetový rekord Američana Michaela Phelpsa v disciplíne 200 m motýlik. Devätnásťročný rodák z Budapešti na majstrovstvách sveta v plaveckých športoch v kórejskom Kwangdžu dohmatol za 1:50,73 min, čím Phelpsove maximum z MS 2009 v Ríme pokoril o 78 stotín sekundy. Američan svoj čas zaplával ešte v ére rýchlych celotelových kombinéz, ktoré neskôr zakázali.

Kristóf Milák je prvý tínedžer so zlatom z MS v bazénovom plávaní od úspechu vtedy 18-ročného Phelpsa na svetovom šampionáte v roku 2003. V stredajšom finále na 200 m motýlik spočiatku viedol Juhoafričan Chad le Clos, ale mladučký Maďar zvládol druhú časť trate výborne a vyhral s odstupom viac než troch sekúnd. "Je to úžasný pocit," skonštatoval Milák, ktorý získal pre Maďarsko druhú zlatú medailu v súťažiach v dlhom bazéne na tohtoročnom šampionáte.

V rámci stredajšieho programu sa hneď z dvoch najcennejších kovov tešilo Taliansko a to zásluhou Gregoria Paltrinieriho a Federicy Pellegriniovej. Rodák z mesta Carpi dosiahol v pretekoch na 800 m volným spôsobom čas 7:39,27 min, čím stanovil novú hodnotu európskeho rekordu. Jeho krajanka zase uspela v krauljarskej dvojstovke, kde v ostatných rokoch dominuje. Od roku 2008 sa v tejto disciplíne predstavila na vrcholnom podujatí (MS, ME a OH) trinásťkrát a deväťkrát sa tešila z víťazstva.

Zlaté double v kórejskom Kwangdžu dosiahol Brit Adam Peaty. Po triumfe na 100 m prsia, kde v semifinále zaplával svetový rekord, získal titul majstra sveta aj na polovičnej trati. Na stupňoch víťazov ho doplnila dvojica Brazílčanov. Felipe Lima dohmatol s mankom 0,6 sekundy, jeho krajan Joao Gomes Júnior o ďalšie tri stotinky neskôr.

Veľkú drámu videli diváci v polohových pretekoch zmiešaných tímov na 4x100 m. Austrálske kvarteto v zložení Mitch Larkin, Matthew Wilson, Emma McKeonová a Cate Campbellová zdolalo reprezentantov USA o dve stotiny sekundy. Austrálčania im tak vrátili prehru spred dvoch rokov, keď Američania vyhrali vo svetovom rekorde 3:38,56 min. Bronz si v záverečnej finálovej disciplíne stredajšieho programu vybojovali Briti.

Slovensko malo dnes v rámci súťaži v dlhom bazéne dvojnásobné zastúpenie. Karolína Hájková obsadila 25. pozíciu v rozplavbách na 50 m znak - časom 29,04 s do semifinále nepostúpila. O niečo menej sa darilo Vladimírovi Štefánikovi, ktorý v rozplavbách disciplíny 100 m voľný spôsob skončil na 49. pozícii.

Výsledky stredajších finálových súťaži na MS v dlhom bazéne v kórejskom Kwangdžu:

MUŽI
200 m motýlik: 1. Kristóf Milák (Maď.) 1:50,73 min - svetový rekord, 2. Daiya Seto (Jap.) +3,13 s, 3. Chad le Clos (JAR) +3,42
50 m prsia: 1. Adam Peaty (V. Brit.) 26,06 s, 2. Felipe Lima +0,60 s, 3. Joao Gomes Júnior (obaja Braz.) +0,63
800 m voľným spôsobom: 1.Gregorio Paltrinieri (Tal.) 7:39,27 min - európsky rekord, 2. Henrik Christiansen (Nór.) +2,01 s, 3. David Aubry (Fr.) +2,81

ŽENY
200 m voľným spôsobom: 1. Federica Pellegriniová (Tal.) 1:54,22 min, 2. Ariarne Titmusová (Aus.) +0,44 s, 3. Sarah Sjöströmová (Švéd.) +0,56

MIX
4x100 m polohové preteky zmiešaných tímov: 1. Austrália 3:39,08 min, 2. USA +0,02 s, 3. Veľká Británia +1,60

Viac o téme: Kristóf Milák