VIDEO Žltý dres má nového majiteľa, kolumbijský zázrak Bernal krotí vášne: Ešte som nevyhral

Kolumbijský cyklista Egan Bernal v žltom drese vedúceho pretekára
Kolumbijský cyklista Egan Bernal v žltom drese vedúceho pretekára

TIGNES - Kolumbijčan Egan Bernal z tímu Ineos je nový líder 106. ročníka cyklistických pretekov Tour de France. Zo žltého dresu vyzliekol Francúza Julian Alaphilippa z QuickStepu v piatkovej 19. etape, ktorú organizátori predčasne ukončili pre nepriaznivé počasie. Jury sa zhodla, že po snehovej búrke a krupobití boli cesty v záverečnej časti etapy príliš nebezpečné, aby tadiaľ jazdci prešli.

Organizátori ale rozhodli, že víťaza 19. etapy nevyhlásia, rovnako ani najagresívnejšieho jazdca dňa. Výsledky z Iseranu sa iba započítajú do celkového poradia. Na poradia sa v piatok čakalo mimoriadne dlho, ale podľa provizórnych výsledkov má Bernal pred Alaphilippom celkovo náskok 45 sekúnd, Geraint Thomas stráca 63 sekúnd. Za nimi nasledujú Steven Kruijswijk (+1:15) a Emanuel Buchmann (+1:42).


Čítajte aj: VIDEO Devätnásta etapa na Tour predčasne ukončená: Horúčavy vystriedalo množstvo snehu!


"Ešte som Tour nevyhral. Zajtra je pred nami veĺký deň. Musím sa koncentrovať a bojovať, aby som si náskok udržal," uviedol Bernal. "Išiel som práve vo veľkej rýchlosti, keď mi oznámili, že mám zastaviť. Odpovedal som: V žiadnom prípade, len nie teraz, prosím. Ale potom mi povedali, že je to okej, že som nový líder a to som prijal. Hoci tomu ešte stále nemôžem uveriť. Nie sme však ešte v Paríži, zajtrajšok bude náročný a urobím všetko pre to, aby som to udržal."

Na chaos v 19. etape reagoval riaditeľ pretekov Christian Prudhomme: "Táto Tour je bláznivá. Ani vo sne by nás nenapadlo, že môže prísť takýto deň. Ale nemohli ísť ďalej, bolo to nemožné. Najdôležitejšie je pre nás zdravie a bezpečnosť cyklistov."

Francúzske sklamanie

Piatok bol zlým dňom pre domácich fanúšikov. Pinot musel odstúpiť, Alaphilippe stratil žltý dres a tak ich mohlo tešiť iba to, že Romain Bardet zostal v bodkovanom drese súťaže o najlepšieho vrchára. Peter Sagan je naďalej suverénnym lídrom bodovacej súťaže, v boji o zelený dres nenastali v piatok žiadne zmeny.

Bernal má okrem žltého v držaní aj biely dres pre najlepšieho mladého jazdca. Alaphilippe pre agentúru AFP priznal, že boj o žltý dres už vzdal: "Nie je mi to ľúto. Dal som do toho všetko, ale zdolali ma jazdci, ktorí sú silnejší ako ja." Dres lídra mal na sebe 14 dní. "Bolo mojim snom získať ho a ten sen trval dlhšie ako som si sám predstavoval. Ale myslím, že teraz už nie je možné ho získať späť." 


Čítajte aj: Peter Sagan reaguje na šialenú 19. etapu Tour: Predčasný koniec? Nebol dôvod na risk!Tagy: Julian Alaphilippe Egan Bernal Ineos

Zdroj:
TASR
Foto:
TASR/AP/Christophe Ena; Video: YouTube/Eurosport

DISKUSIA