Maďarský tínedžer po prekonaní fenomenálneho Phelpsa: Dúfam, že sa týmto rekordom nezastavím

Maďarský plavec Kristof Milak
Maďarský plavec Kristof Milak

KWANGDŽU - Maďarský tínedžer Kristóf Milák bol jednou z najväčších hviezd svetového šampionátu v plaveckých športoch v juhokórejskom Kwangdžu. Devätnásťročný rodák z Budapešti (nar. 20. februára 2000, pozn.) na motýlkárskej dvojstovke časom 1:50,73 min nielenže ukoristil zlatú medailu, ale prekonal aj desať rokov starý svetový rekord fenomenálneho Michaela Phelpsa. Maximum Američana z MS 2009 v Ríme vylepšil o 78 stotín sekundy.

S odstupom niekoľkých dní Milák priznal, že tento výnimočný kúsok ešte v sebe stále nespracoval. "Bude mi trvať mesiac, kým si poriadne uvedomím, čo sa vlastne stalo. Dúfam však, že sa týmto rekordom nezastavím a budem ďalej napredovať," vyhlásil sympatický Maďar podľa webu denníka Új Szó.

Napriek veľkému úspechu, ktorý dosiahol na druhom konci sveta, sa snaží zostať skromný. Za najväčšiu hviezdu súčasnosti považuje Američana Caeleba Dressela, ktorý v Kwangdžu pozbieral dovedna šesť najcennejších kovov a pridal aj dve strieborné medaily. "Plávanie sa veľmi rýchlo vyvíja. Dressel je brutálne dobrý," poznamenal Milák.

Maďarský mladík si po stredajšom úspechu získal obrovskú medzinárodnú popularitu. Dodal, že pri cieľoch do budúcna nebude prihliadať na rekordný čas z MS 2019 a radšej bude s trénermi rozmýšľať v reálnych číslach. "Zväčša som na 200 m motýlik na úrovni 1:52 min. Povedal som to aj strýkovi Attilovi (tréner Attila Selmeci, pozn.), aby sa neopovážil postaviť tréning na mojom čase z Kwangdžu, pretože neviem, kedy opäť zaplávam taký dobrý čas," žartovne doplnil Kristóf Milák a priznal, že na budúcoročných OH v Tokiu sa bude sústrediť predovšetkým na motýlkárské disciplíny na 100 a 200 m. Keďže kariéru začínal pri znakárskom štýle, nevylúčil, že sa k tejto disciplíne čoskoro vráti.


Zdroj:
SITA
Foto:
TASR/AP/Lee Jin-man

DISKUSIA