VIDEO Mladučký Bernal rozjasal celú Kolumbiu: Neuveriteľné, neviem, čo mám povedať...

Na snímke kolumbijský cyklista Egan Bernal  oslavuje na pódiu víťazstvo v 106. ročníku Tour de FranceNa snímke kolumbijský cyklista Egan Bernal oslavuje na pódiu víťazstvo v 106. ročníku Tour de France Zdroj: TASR/AP/Michel Euler

PARÍŽ - Kolumbijský cyklista Egan Bernal sa stal víťazom 106. ročníka Tour de France. Jeho celkový triumf bol spečatený už po sobotňajšej 20. etape v Alpách z Albertville - Val Thorens, v nedeľu 22-ročnému jazdcovi tímu Ineos už len stačilo dôjsť do cieľa v Paríži.

Bernal vyhral Tour de France s náskokom 1:11 min pred svojím tímovým kolegom a obhajcom celkového triumfu Britom Geraintom Thomasom a 1:31 min pred Holanďanom Stevenom Kruijswijkom (Jumbo-Visma). Je to vôbec najtesnejší rozdiel medzi prvými troma pretekármi na konečnom pódiu. Dosiaľ bol najtesnejší boj o celkový triumf v roku 1966, keď zvíťazil Aimar o 1:07 min pred Janssenom a 2:02 min pred Poulidorom. Bernal sa stal vôbec prvým kolumbijským víťazom Tour v histórii a ako 22-ročný je tretí najmladší víťaz v histórii. V skoršom veku sa to podarilo iba Francúzovi Henrimu Cornetovi (1904) a Luxemburčanovi Francoisovi Faberovi (1909).

Bernal získal okrem žltého aj biely dres pre najlepšieho pretekára do 25 rokov, kde nemal konkurenciu. Druhý Francúz David Gaudu (FDJ) za ním zaostal o vyše 23 minút. "Od malička som po tom túžil a je to pre mňa splnený sen. Je to neuveriteľné, neviem, čo mám povedať. Vyhral som Tour, ale nemôžem tomu uveriť. Potrebujem pár dní, aby som to všetko strávil. Neviem opísať tento pocit šťastia. Víťazstvo darujem mojej rodine. Je to prvé víťazstvo na Tour pre Kolumbiu. Snažili sa o to už mnohí krajania, v minulosti sme mali skvelých cyklistov, ale ja som prvý, komu sa to podarilo," povedal Bernal.

Bernal potvrdil suverenitu tímu Ineos (predtým Sky) v poslednom desaťročí. Od roku 2012 sa len raz tešil z celkového triumfu na francúzskych cestách niekto iný ako člen tímu Sky. V roku 2014 sa stal víťazom Talian Vincenzo Nibali. V sledovanom období štyrikrát triumfoval na "Starej dáme" Brit Christopher Froome (2013, 2015, 2016, 2017) a po jednom víťazstve pridali jeho krajania Bradley Wiggins (2012), Chrisa Frooma a Geraint Thomas (2018).

Ineos je z historického pohľadu vôbec prvý tím, ktorý má štyroch rôznych víťazov Tour de France. Dosiaľ mal tri celkové triumfy s troma rozličnými jazdcami tím Banesto/Caisse d´Epargne, boli nimi Španieli Pedro Delgado, Miguel Indurain a Oscar Pereiro.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 6
Viac o téme: Tour de France Egan Bernal
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP/Michel Euler
  • Zdroj: SITA, TASR

Súvisiace články