Náročná hokejová cesta Bondru: Nezáujem v zámorí vyriešil odchodom

Radovan BondraRadovan Bondra Zdroj: icehogs.com

BRATISLAVA - Slovenský hokejový útočník Radovan Bondra bude bojovať o zmluvu na nasledujúcu sezónu v HC Dynamo Pardubice. Po štyroch rokoch strávených v severoamerických súťažiach sa rozhodol vrátiť do Európy a získať angažmán v českej najvyššej súťaži. K severozápadným susedom ho zlákali aj odporúčania Vladimíra Draveckého či Tomáša Marcinka, no definitívne neuzavrel ani zámorskú kapitolu svojej kariéry.

"Každý jeden rok v Severnej Amerike mi dal niečo iné a pomohol mi. Preto celé obdobie hodnotím pozitívne. Po hernej stránke som sa posunul hlavne v oblasti dynamiky a rozvíjal som rýchlosť, keďže každý zápas v juniorskej WHL alebo v seniorských súťažiach AHL a ECHL bol náročný a všetko sa dialo vo vysokom nasadení," povedal Bondra, ktorý si v priebehu štyroch sezón vyskúšal štyri rôzne kluby v troch odlišných súťažiach. V ročníkoch 2015/16 a 2016/17 nastupoval prevažne vo Western Hockey League za Prince George Cougars a Vancouver Giants. Následne sa presunul medzi mužov, kde zbieral v sezónach 2017/18 a 2018/19 štarty najmä v East Coast Hockey League za Indy Fuel a sporadicky nazrel aj do American Hockey League vo farbách Rockfordu IceHogs.

Rodáka z Trebišova si v profiligovom drafte v roku 2015 vybralo Chicago Blackhawks v piatom kole zo 151. miesta, ale s "čiernymi jastrabmi" nikdy nepodpísal zmluvu. Pôsobil iba v tímoch, ktoré patrili pod organizáciu Chicaga. Premiérovú seniorskú sezónu v zámorí Bondrovi skomplikovalo zranenie, pre ktoré odohral v ECHL len jedenásť duelov. V minulom ročníku absolvoval v tíme Indy Fuel 66 duelov s bilanciou 10+25 a dva štarty pridal v Rockforde. "V prvej sezóne som podstúpil operáciu, rehabilitoval som a sledoval zápasy AHL z tribúny. Druhý rok hodnotím pozitívnejšie, hoci nebol z mojej strany bodovo zaujímavý. Tréner mi dával hlavne defenzívne úlohy, dôveroval mi v nich, ale dostával som priestor aj v ofenzíve," prezradil.

Dvadsaťdvaročný krídelník si výkonmi v ECHL nevybojoval stabilný posun do kvalitnejšej AHL a nedočkal sa ani odozvy z Chicaga. Preto namiesto vyčkávania zvolil odchod do Európy. "Určite sa ešte chcem vrátiť späť a bojovať o AHL, no zatiaľ neprišla žiadna ponuka. Preto som sa rozhodol, že nemôžem čakať do októbra a budem sa snažiť o angažmán v Európe. Myslím si, že moja komunikácia s Chicagom sa skončila po sezóne. Neprejavili záujem, a tak som sa začal sústrediť na iné kluby," pokračoval mladý útočník, ktorý si ešte pred dovŕšením dospelosti zahral v slovenskej najvyššej súťaži a získal bronz na MS juniorov v roku 2015.

Bondra mal počas leta aj ponuky zo slovenskej Tipsport ligy, ale zatiaľ uprednostnil skúšku v českých Pardubiciach, kde bude chcieť tamojšie vedenie presvedčiť o svojich kvalitách. Dynamo však pozvalo na "try-out" aj ďalších piatich útočníkov, takže konkurencia bude veľká. "S agentom sme sa rozprávali, aké sú moje možnosti a toto by mohol byť dobrý začiatok pred novou sezónou. V Pardubiciach by som mal zostať do konca turnaja Mountfield Cup, ktorý nás čaká od 4. do 7. augusta v konkurencii Slovana Bratislava, Spartaka Moskva a Hradca Králové. Potom uvidíme, čo bude ďalej," objasnil.

Ak by sa bývalý mládežnícky reprezentant Slovenska uchytil v kádri "pernikárov", nemal by núdzu o krajanov v tíme. Na súpiske Pardubíc momentálne figurujú obrancovia Martin Bučko, Michal Ivan, Juraj Mikuš aj útočníci Marek Hovorka s Radoslavom Tyborom. Navyše, na skúške je aj bek Lukáš Kozák. Bondra však dal na odporúčania iných hráčov, ktorí majú skúsenosti s českou najvyššou súťažou. "Počas letnej prípravy som sa rozprával s Vladimírom Draveckým, Tomášom Marcinkom alebo Tomášom Halászom. Povedali mi veľa pozitívnych vecí, ktoré ma zaujali, a preto som si to chcel vyskúšať na vlastnej koži," dodal Bondra.

Viac o téme: Radovan Bondra HC Dynamo Pardubice
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: icehogs.com
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články