Čierny deň pre olympijský svet: Päťnásobná šampiónka sa lúči, úmrtie rekordného oštepára

Dana Vollmerová na OH v Riu
Dana Vollmerová na OH v Riu

WASHINGTON - Päťnásobná olympijská víťazka v plávaní Dana Vollmerová ukončí cez nadchádzajúci víkend kariéru. Pre tridsaťjedenročnú pretekárku bude posledným podujatím národný šampionát.

Vollmerová sa tešila z individuálneho triumfu v roku 2012, v Londýne vtedy stanovila rekord na 100 m motýlik, zvyšné zlaté medaily získala ako členka štafiet (1x 2004, 2x 2012 a 1x 2016). Celkovo má na konte sedem cenných kovov z OH. V Riu de Janeiro vybojovala striebro a bronz, iba osemnásť mesiacov po pôrode prvého syna.

Ako tínedžerka absolvovala operáciu srdca, počas kariéry trpela pre svoj výzor depresiami a pocitmi úzkosti, bojovala aj so zraneniami. "Toto nie je vzdanie sa snov, ale začiatok niečoho nového. Iné aspekty života si žiadali moju pozornosť," citoval štvornásobnú majsterku sveta web BBC.

Olympijský šampión vydýchol naposledy

Európsku atletiku zasiahlo v uplynulých dňoch niekoľko úmrtí známych vrhačov. Vo veku 85 rokov zomrel olympijský víťaz v hode oštepom z Melbourne 1956 Egil Danielsen z Nórska, ktorý si najcennejší kov vybojoval vďaka svetovému rekordu 85,71 m.

Fínsko zasa smúti za bývalým svetový rekordérom a strieborným medailistom z OH 1968 Jormom Kinnunenom. Sedemdesiatsedemročný otec majstra sveta 1991 v oštepe Kimma a juniorského vicemajstra Európy Jarkka zomrel po dlhej ťažkej chorobe počas minulého týždňa.

Vo veku 51 rokov zomrel aj ukrajinský guliar Roman Virasťuk, bronzový na ME 1994 v Helsinkách a šiesty na OH 1996 v Atlante. Jeho osobný rekord bol 21,34 m, dosiahol ho v roku 2000.


Tagy: Dana Vollmerová Egil Danielsen

Zdroj:
SITA, TASR
Foto:
SITA/AP/Mark J. Terrill

DISKUSIA