Cyklistická legenda sňala pred Saganom klobúk: Kto iný by mal byť lepší ako ja, ak nie on?

Peter Sagan oslavuje na pódiu víťazstvo v bodovacej súťaži Peter Sagan oslavuje na pódiu víťazstvo v bodovacej súťaži Zdroj: SITA/AP/Michel Euler

BRATISLAVA - Siedme víťazstvo Petra Sagana v bodovacej súťaži na Tour de France je od nedele na svete a je to nový historický rekord. Jeho doterajší spoludržiteľ Nemec Erik Zabel obrazne sňal klobúk pred svojim slovenským nasledovníkom.

"Sagan je Sagan. V našom športe sa nikdy predtým nenašiel jemu podobný cyklista," uviedol Erik Zabel v rozhovore pre Stuttgarter Nachrichten. Na otázku, či mu nie je ľúto, že stratil historické prvenstvo v počte dokončených Tour de France v zelenom drese, Zabel odpovedal rečníckou otázkou: "Je ťažké prísť o rekord, ale kto iný by mal byť lepší ako ja, ak nie Sagan? Jemu to historické maximum patrí absolútne právom."

Dnes 49-ročný rodák z Východného Berlína kraľoval medzi šprintérmi na Tour de France na prelome milénií. Zelený dres pre šampióna bodovacej súťaži získal Zabel šesťkrát za sebou v rokoch 1996 - 2001. V počte víťazných etáp sa dostal na číslo 12. V tejto štatistike ho Sagan tento rok dorovnal, ale zatiaľ nepredstihol. Keďže Zabel (53) má na konte viac pódiových umiestnení ako Sagan (45), v historickom rebríčku mu patrí 16. priečka pred Slovákom na 17. mieste.

Na snímke uprostred slovenský Galéria fotiek (2) Zdroj: TASR/AP/Thibault Camus

Podľa Zabela Sagan vďačí za "dlhoročné predplatné" zeleného dresu na TdF svojej obrovskej všestrannosti. "V šprinte patrí medzi najlepších, čo dokázal okrem iného víťazstvom v piatej etape. Na rozdiel od väčšiny svojich konkurentov však 'prežije' aj stredohorské etapy a usilovne zbiera body aj v záverečných šprintoch týchto etáp," uviedol Erik Zabel na adresu trojnásobného majstra sveta.

Sagan získal sedem zelených dresov počas ôsmich účastí na Tour de France. Jedinú "prehru" zaznamenal v roku 2017, keď ho diskvalifikovali po šprintérskom súboji s Markom Cavendishom a musel preteky predčasne opustiť už po 4. etape.

Budúcnosť 29-ročného Slováka na Tour de France nemusí byť po dosiahnutí rekordnej méty bezprostredne spojená s ďalšími pokusmi o zelený dres. Nemecké médiá špekulujú, že Emanuel Buchmann by mal v budúcnosti dostať ešte väčšiu podporu v boji o žltý dres, keďže v tomto roku celkovým štvrtým miestom presvedčil o svojich vrchárskych kvalitách. "So silnejším tímom v horách by mohli stúpnuť Buchmannove šance a čo sa týka šprintov, namiesto Sagana by mohol dostať príležitosť najlepší nemecký šprintér Pascal Ackermann. Víťaz bodovacej súťaže na Giro d'Italia by si v budúcnosti mohol vymeniť úlohy so Saganom," tvrdí Stuttgarter Nachrichten.

Viac o téme: Peter Sagan Erik Zabel
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP/Michel Euler
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články