Nechutné odhalenie mafiánskych 90. rokov: Športové Maďarsko v šoku, stopy vedú aj pod Tatry

Tamás Gyárfás
Tamás Gyárfás

BUDAPEŠŤ - Niekdajší šéf maďarského plávania Tamás Gyárfás je podľa prokuratúry vinný z objednávky vraždy obchodného rivala Jánosa Fenyöa, ku ktorej prišlo ešte v roku 1998. Aktuálne 70-ročný Gyárfás je v súčanosti členom vedenia Medzinárodnej plaveckej federácie (FINA). Informuje o tom portál Hungary Today.

Podľa prokuratúry si Gyárfás najal Tamása Portika, aby zariadil smrť Fenyöa. Vykonávateľom sa stal Slovák Jozef Roháč, ktorý si aktuálne odpykáva doživotný trest. Ten mu v marci 2016 uložil Špecializovaného trestného súdu v Banskej Bystrici v procese so skupinou sýkorovcov. Okrem Jozefa Roháča zvaného Potkan vtedy dostali doživotie aj Róbert Lališ zvaný Kýbel a Ivan Cupper prezývaný Vincko. Jozef Roháč zastrelil Fenyöa v centre Budapešti počas dopravnej zápchy 11. februára 1998.

Vyšetrovanie vraždy stálo až do roku 2010, keď dôkazy v podobe DNA priviedli políciu až k Roháčovi, ktorý sa priamo podieľal aj smrti ďalších štyroch osôb pri bombovom útoku v Budapešti. V roku 2017 sa vyšetrovateľ dostal k ďalším dôkazom a pátral ďalej, až prišiel na stopu Gyárfása. Toho prvýkrát vypočuli ako podozrivého ešte v apríli 2018. Tamás Portik si za svoj podiel na smrti Fenyöa a ďalších činoch odpykáva trinásť rokov za mrežami.


Tagy: Tamás Gyárfás János Fenyö

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/Szilard Koszticsak

DISKUSIA