Nové Zámky majú na krku problém: Celé to smrdí súdom, v hre je tučná suma peňazí!

František SuchardaFrantišek Sucharda Zdroj: TASR - Andrej Galica

BRATISLAVA - Blížiace sa udeľovanie licencií pre extraligové hokejové kluby už niekoľko rokov nevzbudilo takú polemiku a záujem ako v lete 2019. V ostatných týždňoch sa hovorilo väčšinou o Slovane Bratislava a jeho chystanom návrate do najvyššej domácej súťaže, hráčsky agent Tomáš Krejčí však spochybnil nárok Nových Zámkov dostať súhlasné stanovisko s účinkovaním v Tipsport lige. Ako informuje Hokejportal.net, dôvodom má byť nevyplatenie financií trojici korčuliarov - Čechovi Richardovi Nejezchlebovi, Lotyšovi Janisovi Andersonsovi a Kanaďanovi Mathieuovi Hendersonovi. Ani jeden z nich nefiguruje v kádri MHC Nové Zámky pre sezónu 2019/2020.

Podľa Krejčího klub z Nových Zámkov nevyplatil spomenutému triu a ďalším hráčom cez 20-tisíc eur. "Klub im predovšetkým odmieta vyplatiť 95 percent základnej odmeny počas doby zranenia napriek tomu, že zranenia vznikli pri výkone športovej činnosti v prospech klubu. Na elimináciu tohto jednoznačného záväzku klubu, ten používa v rozpore so zmyslom zmluvy ustanovenie, ktoré umožňuje v prípade, že hráč nie je nominovaný z výkonnostných dôvodov, krátiť jeho základnú odmenu až o 70 percent. Protiprávnosť postupu je násobená skutočnosťou, že hráč sa po celú dobu platnosti zmluvy podieľa na poistnom 50 percentami a zostávajúcu časť doplatí klub. V praxi to znamená, že klub uplatní poistnú udalosť, poisťovňa vyplatí klubu náhradu a v našom prípade MHC Nové Zámky túto úhradu kráti s odôvodnením, že hráč nebol nominovaný na zápas a môžu mu základnú odmenu krátiť. Ďalším obľúbeným postupom pre krátenie odmien hráčom pre MHC Nové Zámky je odvolanie sa na skutočnosť, že klub sa neprebojoval do záverečných kôl play-off a hráčom preto odmena od posledného zápasu do obdobia ukončenia zmluvy (spravidla 30. apríla) neprináleží. A to napriek tomu, že v minulosti Krajský súd v Žiline v rovnakej veci hráča Daniela Brejčáka rozhodol, že klub je povinný hradiť odmenu po celú dobu trvania zmluvy," uvádza sa v stanovisku Krejčího pre Hokejportal.net.

Prezident MHC Nové Zámky František Sucharda sa bráni. "Hráčom nedlhujeme ani cent. Dokonca evidujeme u dvojice Nejezchleb a Henderson naše preplatky, ktoré im boli poslané počas mojej dovolenky pod tlakom rôznych mailov a telefonátov. Podľa zmluvy tiež môžeme poskytnúť hráčovi buď 300 eur na platenie nájmu na mesiac alebo ubytovanie v hoteli. Poskytli sme mu ubytovanie v hoteli, ale po týždni sa sám zobral a odišiel do bytu. Začal nám fakturovať 300 eur na mesiac, pričom my sme mu ubytovanie poskytli. Takže na 300 eur nemal nárok. Takisto máme aj stanovisko lekára, keď sa zranil. Mal tam napísaný týždenný pokojový režim, ale neprišiel 33 dní. Bolo to opakované zranenie, ktoré nám poisťovňa neuznala. Ak sa vyskytne opakované zranenie dlhšie ako 30 dní, klub môže odmenu krátiť až o 70 percent. To sme len využili. Jeho agent si teraz nárokuje celú odmenu. Z našej strany sme si všetko splnili," informoval Sucharda Hokejportal.net a doplnil: "Ak si myslia, že sme neprávom niečo neuhradili, môžu dať všetko potrebné na súd. Nemáme s tým problém."

Agent o celej záležitosti informoval aj členov výkonného výboru Slovenského zväzu ľadového hokeja (SZĽH) a spoločnosť Pro Hokej. "Nové Zámky deklarovali ochotu zaplatiť všetkým hráčom. Vyjadrenie Nových Zámkov bolo také, že spochybňujú výšku pohľadávky, ktorú pán Krejčí uplatňuje. U každého z týchto hráčov išlo o osobitý prípad. Nové Zámky sa vyjadrili, že hráči porušili povinnosti vyplývajúce zo zmluvy, preto im krátia plnenie odmeny. Pro Hokej ale nie je súd, ani rozhodcovský orgán, preto sme postupovali v zmysle vtedy platnej smernice a takýto sporný prípad nebudeme považovať za nesplnenú pohľadávku. Preto sme navrhli udelenie licencie a títo hráči majú možnosť sa obrátiť na príslušný súd," povedal Juraj Koval ako predseda predstavenstva Pro Hokeja.

Viac o téme: Juraj Koval František Sucharda MHC Nové Zámky Tomáš Krejčí
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR - Andrej Galica
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články