Futbalové šialenstvo dosahuje extrémne výšiny: Odborníci bijú na poplach, hra hier volá po zmene!

S opatreniami na ochranu hráčov súhlasí aj Jürgen KloppS opatreniami na ochranu hráčov súhlasí aj Jürgen Klopp Zdroj: TASR/AP/Rui Vieira

HOOFDDORP - Medzinárodná federácia profesionálnych futbalistov FIFPRO upozornila na zdravotné riziká čoraz nahustenejšieho programu sezóny. Podľa štúdie, ktorú realizovali na šestnástich hráčoch, vrátane Son Heung-mina z Tottenhamu Hotspur či Sadia Maneho a brankára Alissona Beckera z FC Liverpool futbalistom hrozí reálne zdravotné riziko.

FIFPRO odhalil, že niektorí hráči za rok absolvujú aj osemdesiat zápasov a precestujú 110-tisíc kilometrov. "Medzinárodný kalendár sa za uplynulé obdobie nahustil, hra je oveľa rýchlejšia a fyzicky náročnejšia ako v minulosti. Nároky na hráčov sa neustále zvyšujú, ale ich telo aj psychika majú rovnaké limity," cituje portál inisideworldfootball zo stanoviska FIFPRO, ktorá uviedla, že štúdia odhalila psychické aj fyzické problémy viacerých elitných futbalistov.

S opatreniami na ochranu hráčov súhlasili aj tréneri. Kormidelník FC Liverpool Jürgen Klopp pripomenul, že podstatou futbalu sú ľudia. "Ak nezačneme lepšie zaobchádzať s hráčmi, zabijeme túto krásnu hru. Bez nich to nepôjde." FIFPRO priniesla aj riešenia, navrhla aspoň päťdňové prestávky medzi zápasmi aj mimoriadny odpočinok po dlhších letoch a dvojtýždňovú zimnú prestávku a povinné štvortýždňové voľno v letnom období. Zároveň predstavil aj akýsi strop, ktorý by limitoval počet zápasov jedného hráča.

Kloppovi sa nepáči skorý štart Premier League

Tréner futbalistov FC Liverpool Jürgen Klopp nie je spokojný so skorým dátumom štartu anglickej Premier League. "The Reds" nastúpia na stretnutie 1. kola v piatok 9. augusta doma proti nováčikovi z Norwichu. Najvyššie súťaže v Nemecku a Španielsku sa začnú o týždeň neskôr.  Liverpool vstúpi do súťažného diania už v nedeľu 4. augusta, keď sa v súboji o anglický Superpohár stretne s Manchestrom City.

Sklamaní hráči Liverpoolu Galéria fotiek (2) Zdroj: SITA/AP/Dave Thompson

"Neviem, prečo vstupujeme do sezóny tak skoro," povedal Klopp podľa BBC Sports. "Nehľadám výhovorky, no rozprával som sa s Carlom Ancelottim. Talianska liga má tiež 20 účastníkov a štartuje 24. augusta. Sadio Mané a Kalidou Koulibaly boli na Africkom pohári národov, mali iba štyri týždne voľna. Milujem futbal, hral by som ho každý týždeň. Lenže treba myslieť aj na hráčov a nikto to nerobí," rozhovoril sa nemecký kouč. Anglická liga pred touto sezónou upravila kalendár, vo februári bude mať premiérovo týždennú prestávku.

Viac o téme: Son Heung-min Sadio Mané
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/AP/Rui Vieira
  • Zdroj: TASR

Súvisiace články