Spokojný slovenský legionár v Bielorusku: Pravda o Božskom Diegovi a nadštandardných podmienkach

Július Szöke v súboji o loptu
Július Szöke v súboji o loptu

SOLIGORSK - Slovenský futbalový stredopoliar Július Szöke sa s bieloruským klubom Šachťor Soligorsk prehrýzol cez dve prekážky už do 3. predkola Európskej ligy 2019/2020. Dvadsaťštyriročný rodák z Hnúšte v úvodných dvoch kvalifikačných kolách ani raz nechýbal v základnej zostave trénera Jurija Vergejčika. Bieloruský vicemajster v konfrontáciách s maltským FC Hibernians dvakrát zvíťazil 1:0 a neinkasoval ani v dueloch proti dánskemu Esbjergu (2:0 doma, 0:0 vonku, pozn.).

"Samozrejme, v klube vládne spokojnosť, ba až nadšenie. Boli to zaujímavé zápasy, či už so súperom z Malty, ako aj s Dánmi. Všetky štyri stretnutia sme odohrali na nulu, čo je veľké pozitívum. Hrávam tu pravidelne už rok a pol. Som za to vďačný, či už trénerom alebo aj vedeniu celého klubu," uviedol Szöke.

Nebyť vylúčenia v 89. minúte minulotýždňovej odvety 2. predkola v Dánsku, mohol mať z úvodných štyroch stretnutí novej edície kontinentálneho pohára číslo dva na konte plnú zápasovú minutáž. "Išiel som predčasne pod sprchy po dvoch žltých kartách. Prvú som dostal za faul na začiatku zápasu, no tá druhá bola po veľmi diskutabilnej situácii. Mal som nejaké zdravotné problémy a rozhodca to posúdil ako zdržiavanie hry. Samozrejme, chyba bola aj na mojej strane," doplnil.

Bývalý hráč Podbrezovej či Ružomberka tak vynechá tohtotýždňový prvý zápas 3. predkola EL na ihrisku talianskeho FC Turín. "Po dvoch žltých kartách by mal nasledovať iba jednozápasový trest. Dúfam, že to nebude viac. Škoda, že chlapcom nepomôžem v Turíne, toto ma veľmi mrzí. Verím však, že tam uhráme dobrý výsledok a doma im už budem môcť pomôcť," poznamenal Szöke.

Slovenský záložník pôsobí v Bielorusku od začiatku minulého kalendárneho roka a v súvislosti s účinkovaním v tejto krajine zatiaľ pociťuje veľkú spokojnosť. "Na Slovensku možno futbalovo nedoceňujú tieto 'východné' krajiny, no z hľadiska podmienok nemôžem povedať ani jedno zlé slovo. Hráčovi tu poskytnú všetko, čo potrebuje na svoj rozvoj. Nerád by som porovnával slovenské kluby s bieloruskými, no v Soligorsku máme podmienky, ktoré by boli na Slovensku nadštandardné," priblížil zázemie v mužstve "baníkov".

Bieloruský futbal sa vlani zviditeľnil prítomnosťou Diega Maradonu na prezidentskej stoličke v Diname Brest. "Božský Diego" sa netajil smelými plánmi a dokonca vyhlasoval, že by sa chcel v Bielorusku usadiť natrvalo. Po niekoľkých týždňoch sa však tento ošiaľ skončil a Maradona odišiel za trénerským angažmánom do Mexika. "Bola to iba reklama pre klub. Dva mesiace bol oficiálne niekde v štruktúrach Dinama a potom sa presunul do Mexika," spomína Szöke na minuloročné leto, keď si svetový šampión z roku 1986 prišiel vyskúšať bieloruské dobrodružstvo.

Szöke pred príchodom do Šachťora Soligorsk hrával v Kazachstane za klub s podobným názvom - Šachťor Karaganda, v ktorom pobudol dva roky. "Počasie v Kazachstane je nevyspytateľné, a to ovplyvňuje aj futbal. Navyše, v Kazachstane sa musíte na každý zápas presúvať letecky. V Bielorusku je to už viac podobné našim európskym súťažiam. No taktiež ako v Kazachstane, je to veľmi fyzicky náročná liga," uzavrel Július Szöke.


Tagy: Šachťor Soligorsk

Zdroj:
SITA
Foto:
SITA/AP/John Randeris

DISKUSIA