Žalostne krutá realita slovenského športu: Bavili tisíce divákov, teraz nemajú kde hrať!

Daniel Jendrichovský odpovedá novináromDaniel Jendrichovský odpovedá novinárom Zdroj: TASR/František Iván

KOŠICE - Pätnásťkrát získali basketbalistky z Košíc titul v najvyššej slovenskej súťaži žien. Teraz im však hrozí, že sa do nej vôbec neprihlásia, lebo nebudú mať kde hrať.

Ich dlhoročnú domovskú halu "Angels Arénu" prevzal po minulej sezóne pod správu Bytový podnik mesta Košice a odvtedy je zatvorená. Podľa generálneho manažéra Daniela Jendrichovského existuje aj možnosť, že Young Angels Košice, vlani štvrtý tím slovenskej najvyššej súťaže, sa v extraligovej novej sezóne nepredstaví.

"Dostali sme sa po dvoch mesiacoch na métu neistoty. Vieme len toľko, že kľúčová odpoveď od mesta má prísť 12. augusta. Vtedy sa dozvieme, či je mesto schopné sprevádzkovať Angels Arénu tak, aby sme tam mohli hrať ligu. Priznávam snahu mesta o riešenie, no toto sa malo diať pred tromi, štyrmi mesiacmi," uviedol Daniel Jendrichovský podľa portálu kosiceonline.sk.

Young Angels v príprave Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/František Iván

Jendrichovský tvrdí, že po minulej sezóne odovzdal halu s tým, že do "plátania jej dier" vrazil 40 000 eur. Rovnako však dodáva, že hala, aby bola spôsobilá na extraligové boje, potrebuje novú vzduchotechniku a šatne, ktoré sú v provizórnom stave už šesť rokov. "V roku 2005 som prevzal halu s deravou strechou a po pätnástich rokoch som ju vrátil ako zhodnotené športovisko, ktoré môže fungovať. Teraz sa za to musí postaviť niekto z mesta," podotkol Jendrichovský.

Dlhoročný šéf ženského basketbalu v Košiciach vraví, že potrebné veci si prešiel s primátorom aj viceprimátorom. "Verím, že pochopili situáciu. Nemôžeme hrať extraligu v hocijakej telocvični. Naivne som veril, že keď mesto prevezme halu, odštartuje výberové procesy na rekonštrukciu. Pred pol rokom totiž prezentovali, že budú investovať do infraštruktúry. V tejto chvíli však ešte nie je spustená ani súťaž na štúdiu a chýba teda vízia rekonštrukcie haly v dohľadnom čase. Existuje možnosť pokračovať v provizórnom režime, ale to je už záležitosť mesta a Bytového podniku. Nás to stálo vlani veľa úsilia a peňazí," pokračoval Jendrichovský.

Daniel Jendrichovský Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/František Iván

Alternatíva s inou košickou halou ako domovským stánkom Young Angels v novej sezóne nie je veľmi reálna. Ide o haly na ZŠ Bernolákova a Palackého ulici. "Na Bernolákovej by sme možno mohli začať, ale sú tam iba dve sociálne zariadenia a to je málo už len z tréningového hľadiska. Divácka kapacita je, samozrejme, nízka a fanúšikovia by sa museli deliť o sociálne zariadenia s hráčkami. Čo sa týka Palackého, museli by sme žiadať o výnimku, pretože okolo ihriska nie sú potrebné dva metre plochy. Väčší problém sa však týka palubovky. Tá jej na niektorých miestach 'vyfúknutá' a pod košmi sa lopta na niektorých miestach neodráža," vysvetlil Jendrichovský.

Už niekoľko týždňov je známe, že najvyššia basketbalová súťaž žien bude v sezóne 2019/2020 bez klubov z Popradu a Nitry. Ak by padla aj dlhoročná košická bašta, bolo by to len zvýraznenie úpadku ženského basketbalu na Slovensku. "Ešte v roku 2013 bol náš tím vyhlásený za najúspešnejší kolektív. Boli sme vo Final Four Euroligy a mali sme 8000 divákov v Steel aréne. O šesť rokov neskôr nie je slovenský ženský basketbal na ME a mládežnícke kategórie sa potácajú v nižších kategóriách. Ten prepad je obrovský. Týka sa však všetkých tzv. menšinových športov. Kombinácia Zákona o športe a financovania nás dotlačila do amatérskych podmienok," povzdychol si Jendrichovský.

Young Angels v príprave Galéria fotiek (7) Zdroj: TASR/František Iván

Young Angels začali prípravu na novú sezónu iba s 9 hráčkami. Jendrichovský potvrdil, že ani jedna z týchto hráčok zatiaľ nemá zmluvu a všetky sú v tíme na dobrovoľnej báze. "Nevieme, ako to dopadne s našou budúcnosťou, o kádri sa preto zatiaľ baviť nemôžeme. Pokiaľ nebudeme mať podporu mesta týkajúcu sa haly, extraligu hrať nebudeme," zdôraznil.

Možnosť hrať najvyššiu súťaž v inom meste kategoricky zavrhol. "Aký význam by malo, ak by sme trénovali na Palackého a zápasy hrali v Poprade pred šiestimi divákmi? Obzvlášť v lige, ktorá teraz vyzerá tak, ako vyzerá. Celé sa to tu rozpadá a je to o mestách a samosprávach. Ak niekto nezačne ratovať šport a nepodá pomocnú ruku klubom, stratí sa význam výchovy mládeže," dodal Jendrichovský podľa kosiceonline.sk.

Fotogaléria k článku Počet fotiek: 7
Viac o téme: Young Angels Košice
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: TASR/František Iván
  • Zdroj: SITA

Súvisiace články