Smutný deň pre československý futbal: Vicemajster sveta z roku 1962 nás navždy opustil

Josef Kadraba (vľavo)
Josef Kadraba (vľavo)

PRAHA - Vo veku 85 rokov dnes zomrel futbalový útočník Josef Kadraba, vicemajster sveta z MS 1962 v Čile. O jeho úmrtí informovala Slavia Praha na Twitteri, za ktorú hral v rokoch 1965-1967 a pomohol jej k návratu do prvej ligy.

Kadraba, obávaný hlavičkár, bol členom Klubu ligových kanonierov, v najvyššej československej súťaži nastrieľal 117 gólov. Za reprezentáciu nastúpil 17-krát a vsietil deväť gólov, na MS v Čile sa strelecky presadil v semifinálovom zápase s Juhosláviou. 

Rodák z Řevničova začínal s futbalom v neďalekom Rakovníku. Potom hral za Liberec, Tankistu Praha, Kladno, Spartu a Slaviu. V roku 1967 odišiel pracovať do Viedne ako technik. Po päťročnom legálnom pobyte sa mal vrátiť do Československa, čo ale neurobil. V neprítomnosti bol potom odsúdený na dva roky odňatia slobody. 

Z 22 strieborných medailistov z Čile žijú Jan Lála, Adolf Scherer, Titus Buberník, Jozef Šibrányi, Pavol Molnár, Josef Jelínek a Václav Mašek. Držiteľ Zlatej lopty Josef Masopust, najväčšia hviezda vtedajšieho výberu, ktorý prehral vo finále 1:3 s Brazíliou, zomrel pred štyrmi rokmi. 


Tagy: Josef Kadraba

Kompletné výsledky a aktuálna tabuľka Gambrinus ligy
Zdroj:
ČTK

DISKUSIA