Obrovská rana pre našich susedov: Česko na historicky prvých MS bez najväčšej hviezdy!

Jan VeselýJan Veselý Zdroj: SITA/AP - Darko Vojinovic

BRATISLAVA - Česká basketbalová reprezentácia mužov sa pri historicky prvej účasti na majstrovstvách sveta v ére samostatnosti bude musieť vysporiadať so stratou pivota Jana Veselého. Jedného z lídrov českého tímu vyradilo z hry zranenie kolena. Rodák z Ostravy bol vyhlásený za najužitočnejšieho hráča minulej euroligovej sezóny, ale práve počas záverečného Final 4 si obnovil spomenuté zranenie.

"Bohužiaľ, na majstrovstvá sveta nepôjdem. Zdravie je prvoradé. Musím doliečiť zranené koleno, aby som mohol odohrať celú sezónu. Ťahá sa to so mnou od januára minulého roka a stále sa s tým trápim. Nestihol by som sa na majstrovstvá sveta pripraviť," uviedol v tlačovej správe Českej basketbalovej federácie (ČBF) 213 centimetrov vysoký hráč tureckého Fenerbahce. Dvadsaťdeväťročný basketbalista má skúsenosti aj z NBA, tri sezóny strávil vo Washingtone a krátko si obliekal aj dres Denveru.

Svetový šampionát je nielen v prípade Čechov výnimočnou udalosťou. Naposledy sa na ňom predstavili pred 37 rokmi, teda ešte v časoch Československej socialistickej republiky. O to viac Veselého mrzí, že musel odrieknuť účasť na podujatí tohto rangu. "Na majstrovstvá som sa veľmi tešil. V kvalifikácii sme dosiahli obrovský úspech. Je mi ľúto, že si tam nemôžem s chalanmi zahrať. Bohužiaľ, nie som v situácii, aby som zaťal zuby a povedal, že trošku to bolí, ale aj tak pôjdem hrať," skonštatoval Veselý.

Český basketbalista momentálne rehabilituje v srbskom Belehrade. Jeho absencia rozhodne nepotešila manažéra českej reprezentácie Michala Šoba. "'Honza' je MVP Euroligy, čo hovorí o jeho kvalitách. Tímu sa hrá lepšie s ním, hlavne v obrane je mimoriadne platným hráčom. Ale tak to už je a musíme na MS zabojovať aj bez neho," povedal Šob. Čechov čaká na svetovom šampionáte v Číne (31. augusta - 15. septembra) hneď na úvod skúška ohňom, keďže sa predstavia proti Američanom.

Viac o téme: USA Česko MS v basketbale Jan Veselý
  • Autor: © Zoznam
  • FOTO: SITA/AP - Darko Vojinovic
  • Zdroj: SITA