Švédov sme sa nezľakli: Hokejoví mladíci na úvod Hlinka Gretzky Cupu držali krok s favoritom

Ivan Feneš na lavičke SlovenskaIvan Feneš na lavičke Slovenska

PIEŠŤANY - Slovenská hokejová reprezentácia do 18 rokov prehrala v úvodnom zápase turnaja Hlinka Gretzky Cup v Piešťanoch so Švédskom 2:3. Zverenci trénera Ivana Feneša držali krok s favorizovaným súperom počas celého stretnutia a dokonca mali aj drobnú streleckú prevahu.

Podobne ako vlani však na tomto podujatí podľahli hráčom zo severu Európy, pred rokom v Kanade prehrali 2:4. Slováci nastúpia na druhý duel v základnej B-skupine v utorok 6. augusta o 19.00 h proti Američanom, ktorí v prvom zápase podľahli Rusom prekvapivo hladko 2:6.

"Tri korunky" mali skvelý začiatok zápasu, keď už v 25. sekunde otvorili skóre. Obranca Alex Kumlin nenápadne vystrelil od modrej čiary a brankár Šimon Latkóczy inkasoval. Slovenská odpoveď prišla o tri minúty neskôr. Matej Kašlík využil svoje rýchlostné dispozície, unikol švédskej defenzíve a presnou strelou pomedzi nohy prekonal Calleho Clanga. Slovenskí mladíci sa po vyrovnávajúcom góle chytili, mali viac z hry, ale svoju prevahu nepotvrdili druhým presným zásahom.

V 24. min išli opäť do vedenia Švédi. Daniel Ljugman síce v presilovke spomedzi kruhov namieril iba do žŕdky, ale Latkóczy nestihol reagovať na odraz puku a nešťastne si ho zrazil do vlastnej siete. Tretí švédsky gól padol tiež v početnej prevahe. Na začiatku tretej tretiny zostal osamotený Eric Hedlund a trafil presne z ľavého kruhu. V 46. min Slováci znížili po presilovkovom tlaku, keď z dorážky uspel Samuel Rehák. Domáci si následne vytvorili viacero gólových príležitostí, ale vyrovnať sa im už nepodarilo.

Ruskí reprezentanti zvíťazili v šlágri úvodného hracieho dňa tradičného turnaja Hlinka Gretzky Cup, na ktorom sa stretávajú hráči vekovej kategórie do 18 rokov. V pondelňajšom dueli piešťanskej A-skupiny zdolali mladých Američanov presvedčivo 6:2 napriek tomu, že po prvých desiatich minútach prehrávali o dva góly. Najlepší hráč ruského tímu Pašin najskôr vyrovnal dvoma gólmi v druhej tretine a jeho spoluhráči pridali do konca stretnutia ešte štyri presné zásahy, pričom posledný dosiahli do prázdnej bránky.

Oveľa jednoznačnejší priebeh mal prvý súboj břeclavskej A-skupine, v ktorom Kanada triumfovala nad Fínskom hladko 6:0. Výrazný podiel na tom mali dvojgóloví strelci Perfetti s Jarvisom.

B-skupina (Piešťany):

Slovensko "18" - Švédsko "18" 2:3 (1:1, 0:1, 1:1)
Góly: 4. Kašlík (Kolenič, Stacha), 46. S. Rehák (L. Nemec, Kašlík) - 1. Kumlin (Lööf), 24. Ljugman, 42. Hedlung
Vylúčení na 2 min 7:7, presilovky 1:2, oslabenia 0:0, rozhodovali: Baluška, Fridrich - Synek, Krajčík

Zostava SR "18": Latkóczy - Fatul, Kňažko, Š. Nemec, Stacha, Putala, Groch, Jombík, Ketner - J. Lašák ml., Myklucha, Chromiak - Kolenič, S. Rehák, Kašlík - Bačo, Faith, Mastič - Lipiansky, R. Petráš, L. Nemec

A-skupina (Břeclav/ČR):

Fínsko - Kanada 0:6 (0:3, 0:1, 0:2)
Góly: 6. a 43. Perfetti, 20. a 42. S. Jarvis, 8. Cuylle, 23. Greig

Česko - Švajčiarsko 4:3 po sam. nájazdoch (2:1, 0:2, 1:0 - 0:0, 1:0)
Góly: 5. Ivan, 14. P. Novák, 59. Baláž, rozhodujúci sam. nájazd Gut - 3. Hofer, 24. Allenspach, 26. Derungs

Viac o téme: Slovensko U18 Švédsko U18 Ivan Feneš Gretzky Cup 2019